Prevence

Jaký vliv má na organismus nedostatek testosteronu?

O mužském pohlavním hormonu testosteronu se často mluví v souvislosti s kulturistikou a atletikou, jelikož vyšší hladina testosteronu v organismu působí na rychlejší růst svalové hmoty, větší výkonnost a lepší regeneraci organismu. Proč je testosteron pro funkce organismu důležitý? Co se stane, když je ho v organismu nadmíra, či nedostatek? Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu?

Mužský hormon

Testosteron je steroidním hormonem. Vytváří se přirozeně v lidském organismu. I když jde o mužský pohlavní hormon, vytváří se i v těle ženském. U mužů ho tvoří Leydigovy buňky ve varlatech a nadledviny. V ženském organismu tvoří testosteron nadledviny a vaječníky. Správná hladina testosteronu v těle je důležitá pro zdraví žen i mužů. Má totiž vliv na plodnost, psychické zdraví, ale je i prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Testosteron u mužů ovlivňuje tvorbu spermií a vývoj sekundárních pohlavních znaků (hlubší hlas, růst ochlupení) v pubertě.

Jak se projevuje nedostatek testosteronu?

Snižování hladiny testosteronu v těle přichází u mužů většinou po třicítce. Odhaduje se, že s každým dalším rokem se snižuje hladina testosteronu přibližně o 1%. Svou roli však hraje životní styl a genetické dispozice daného jedince. Zvláště starší muži začínají snižující se hladinu testosteronu pociťovat. Nízká hladina testosteronu se projevuje na fyzické i psychické stránce. Dochází ke snížení výkonnosti svalů a snižuje se svalová hmota, lidský organismus se také pomaleji regeneruje. S poklesem hladiny testosteronu přichází i pokles kognitivních funkcí, zhoršení paměti a koncentrace. Projevovat se může také pocity úzkosti a depresemi. Začíná ukládání tuku uvnitř břicha, což je nebezpečné především pro vaše kardiovaskulární zdraví. V neposlední řadě se dostavují problémy s erekcí a snižuje se chuť na sex a i samotný požitek z něj. Nízká hladina testosteronu je spojena také s rizikem neplodnosti. I vysoká hladina testosteronu není příliš zdravá, projevuje se odumíráním vlasových kořínků a tvorbou pleše. U žen dochází k problémům s početím.

Zdroje testosteronu

Máte-li pocit, že se vás některé z výše uvedených příznaků týkají, navštivte svého lékaře, který provede krevní testy a prověří, zda je vaše hladina testosteronu v normálu. Při léčbě se užívají předepsané léky či testosteronové tablety, ale vhodné je vždy začít přirozenou cestou, než se hned pouštět do léčby s léky. Hladinu testosteronu totiž můžete ovlivnit i přirozenou cestou, u kterých stojí především změny ve vašem života. První z nich je zbavit se nadbytečného stresu, prostě se nestresovat, pravidelně a dostatečně spát, zdravě sportovat a celkově se snažit o zdravý životní styl. Zcela byste měli omezit alkohol a zhubnout přebytečná kila, ano tyto dva faktory mají na tvorbu testosteronu velký vliv. Dopřávat byste si měli především bílkoviny, cholesterol, vitamín A, zinek a zdravé tuku. Určitě do své stravy zařaďte dostatečný příjem masa, zdravých tuků (olivový olej, avokádo), vejce, oříšky a semínky. Přirozenou cestou můžete hladinu testosteronu také ovlivnit bylinnými extrakty, například z pískavice či řecké seno kotvičník.

Testosteron a ženy

I když jsou ženskými pohlavními hormony estrogen a progesteron, produkuje ženský organismus testosteron. Jde samozřejmě o menší míru než u mužů. Problémy s testosteronem přichází, je-li jeho hladina zvýšená. Objevují se nejen kosmetické potíže v podobě akné či většího růstu ochlupení, ale týkají se i plodnosti, nepravidelného menstruačního cyklu, apod. Ale i nízké hladiny testosteronu přináší problémy. Ty se týkají především pocitů únavy, častého střídání nálad a kolísáním energie. Hůře se také hubne tuk v oblastí břišní. Vyšší hladina testosteronu je však výhodná pro sportovkyně, jelikož se stávají výkonnějšími a průbojnějšími. Jejich výkonnost se dokonce liší od 2-5% od žen, které mají hladinu testosteronu v normálu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button