Jednoduchá opatření, aby Aloe Vera neztratilo své léčivé účinky
Aloe Vera totiž původně pochází z tropických oblastí a v období zimy potřebuje obzvlášť nutně naší pozornost.
Pěstitelé často bědují, že během zimy je jejich Aloe takové chabé a vyrobeny gel z rostliny staré i 4-5 let nemá snad žádné účinky. To není nic neobvyklého, neboť v průběhu zimy se rostlinka takřka zasekne ve svém růstu a místo, aby gel produkovala na naši potřebu, tak jej sama využívá ve svůj prospěch, aby přežila.
Rady zahrádkářů, jak v zimě o Aloe Vera pečovat
Situace je zcela prostá. V zimním období se Aloe zkrátka necítí dobře, pokud je ponecháno při běžné pokojové teplotě, neboť potřebuje nižší teploty a dostatečné množství světla. Potřebuje stabilní teplotu 16-18°.
Důvod, proč Aloe Vera potřebuje světlo je ten, aby byly jeho buňky schopné produkovat léčivé látky, které se nachází v dužnatých listech. Aloe i během svého odpočinku přirozeně produkuje dužinu, proto jsou listy po skončení zimy takové nafouknuté.
Pokud v domácnosti nemáte možnost uchovávat rostlinku v samostatné místnosti, nechte ji stát v tom nejchladnějším místě v bytě, které ideálně směřuje na sever a kde je dostatek světla.
Pokud má rostlinka dostatečné množství světla, může přežít i při vyšších teplotách. Při nedostatku světla naopak může docházet k deformaci listů, zastavení produkce léčivé dužiny a celkovou slabostí, při které například nejspíše nedojde k zakořenění odřezků rostliny.
Je nutné během zimy nezapomínat ani na ne příliš velké, ale pravidelné zalévání. Přílišné zalévání by v zimním období rostlince ublížilo. Vždy se řiďte vlhkostí vašeho bytu. Když je třeba vlhkost vyšší, zalévá se každé 2 – 3 týdny.
V zimě nenechávejte rostlinu v suchém prostředí bez zalévání déle než 2 týdny. Hnojení můžete ponechat až na jaro, ale není nutné.
V jarním období začněte přidávat zálivku, aby se rostlina tzv. nezasela a mohla i nadále pokračovat ve svém růstu a tvorbě žádaných léčivých látek.
Upozornění
Během zimy dochází k tomu, že se nedostává dostatek vzduchu ke kořenům rostliny a pokud ji správně nezaléváme a nenecháváme na správném místě, mohou kořeny vyběhnout nahoru a začnou se na úkor rostliny rozrůstat.
Pár tipů na konec
Když začnou rostlině padat listy, dopřejte jí více slunečního světla.
Pokud listy zhnědnou, je rostlina umístěna na příliš ostrém slunci, přesuňte ji tedy do temnějšího prostředí.
Když dojde k překroucení listů, dodejte jí více vody a naopak, pokud listy zežloutnou, ihned přestaňte Aloe zalévat.
Zahrádkáři vymysleli jednoduché řešení, jak celoročně vyřešit zálivku. Jednoduše stačí květináč jednou za čas ponořit na 10 min. do odstáté vody a ponechat to nasáknout. Když si vyberete právě tuto zavlažovací metodu pro Aloe Vera, dbejte na to, aby voda neprošla mezi listové růžence.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos