Dům a zahradaRady a tipy

Několik kreativních způsobů, jak využít esenciální oleje – 1. díl

Esenciální oleje lze použít v mnoha běžných prostředcích, jako jsou mýdla, pleťová mléka, masážní produkty, ale i třeba repelenty. Pojďme se společně podívat na použití éterických olejů, které nejsou až tak obvyklé.

Použití esenciálních olejů proti škůdcům

Pro lezoucí škůdce se bravurně osvědčil esenciální olej z máty peprné. Stačí ho aplikovat do vnitřních rohů skříněk nebo pod ledničku. Tak v jednom kroku vyženete myši i pavouky.

Na létající hmyz se doporučuje sprej vyrobený z destilované vody, trochu vody a několika kapek skořicového oleje. Přidejte do rozprašovače, protřepejte a nastříkejte kolem rámu dveří a oken.

Ovocné mušky neboli octomilky milují přezrálé ovoce

Stačí jeden banán a máte jich tu klidně i hejna. Malý šálek naplňte vodou a přidejte pár kapek pomerančového oleje. Nahoře přikryjte igelitem, který zajistěte po okrajích hrnku lepící páskou nebo gumičkou.

Poté propíchněte pár malých děr, je to záruka, že se mušky dostanou dovnitř, ale nikoliv zpět.

Komáři nesnášejí aroma z esenciálního oleje z levandule nebo máty

Lze nakapat i do pračky při cyklu máchání. Vůně v oblečení zůstane dost dlouho na to, aby se k vám komáři ani nepřiblížili. Výborný je také esenciální olej z citronové trávy a citronelly, včetně svíček.

Účinnými oleji proti komárům je také pelargónie, eukalyptus, cedrové dřevo a litsea cubeba.

Můry ve skříních se nenosí

Cedrové hobliny se běžně používají ve skříních. Můžete také dát několik kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva na vatový tampon a umístit jej do skříně. Stačí je obnovit jen dvakrát ročně.

Mšice

Mšice mohou zničit celou úrodu růží nebo jiných rostlin. Smíchejte rozprašovač s teplou vodou, trochou alkoholu a několika kapkami kajenského esenciálního oleje. Pokud neseženete, bude fungovat i jiný pepř.

Použití esenciálních olejů na odstranění pachů:

Ze skříní

Několik kapek vanilky naneste na vatový tampón a uložte na dno skříně. Vanilka pomáhá eliminovat zatuchlý zápach v malých uzavřených prostorách. Kadidlo je přirozeně antibakteriální a je dobrou náhradou, pokud vám nevoní vanilka.

Z kufrů a košů na odpadky

Několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje na vatě je pomůže udržet svěží. Totéž platí pro popelnice a kontejnery na plenky.

Z koberců

Smíchejte několik kapek levandulového esenciálního oleje v šálku jedlé sody. Posypte tím koberec a nechte asi 30 minut působit. Vysajte jedlou sodu a vůně bude přetrvávat asi týden.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button