Databáze nemocí

Pálení žáhy – proč nás pálí, jak si ji „zchladit“ a jak ji předcházet?

Standardní průběh pálení žáhy: sníte nedělní oběd složený z opravdu dobrých, pěkně mastných a těžkých chodů. Jen co všechno sníte, neuběhne ani hodina, a vy cítíte nepříjemnou bolest a pálení na hrudníku. Aby toho nebylo málo, v puse cítíte kyselou pachuť, máte pocit plného žaludku a prostě vám vůbec není dobře. Co se stalo? A co vám pomůže?

Příčiny pálení žáhy

Příčina pálení žáhy je jednoduchá. Potrava, která je stále v žaludku, se vrací skrz jícnový svěrač zpět do jícnu. Žaludeční obsah je složený nejen z jídla, které jsme snědli, ale i z kyselých šťáv, které pomáhají trávit. Jestliže se dostanou na sliznici jícnu, začne zmiňované pálení (pyróza).  Může se tak stát z několika důvodů:

Jídlo

Smažená jídla

Smažená jídla obsahují hodně tuku, jehož velké množství může vyvolat nepříjemný pocit pálení žáhy. Proto je lepší příjem těchto jídel omezit, celkově nejsou pro tělo výživná, a spíše zvyšují rizika některých chorob (například zvýšený cholesterol).

Tučná jídla

Například tučné maso a mléčné výrobky mohou způsobit pálení žáhy tím, že uvolní jícnový svěrač. Je tedy lepší volit spíše libová masa a ubrat na množství mléčných výrobků. To, že bychom se měli vyhýbat tukům ale neznamená, že bychom měli ze svého jídelníčku vyškrtnout všechny. Některé jsou zdravé a tělu prospěšné. Třeba olivový olej se dokonce doporučuje užívat jako prevence pálení žáhy. Ideální je dát si jednu lžíci oleje na lačno. Velmi zdravé je také avokádo, tuk z ořechů a semen, z ryb.

Koření

I některé koření vyvolá pyrózu. Jestliže jím trpíte, vynechávejte chilli, pepř a další pikantní koření. To totiž podporuje tvorbu žaludečních šťáv.

Některé nápoje

Káva, kyselá vína, limonády, šťávy. Limonády obsahují kyselinu citronovou, citrusy jsou kyselinotvorné. Dochází tedy k překyselení žaludku. Ideální je tedy pít „obyčejnou“ vodu a omezit množství citrusových plodů.

Těhotenství

Aby toho v tom „nejkrásnějším“ období ženy nebylo málo, může ji potrápit i právě pálení žáhy. Děje se tak ze dvou důvodů. Jak miminko v děloze roste, začne ženě utlačovat orgány. Jedním z utlačovaných je i žaludek. Ten se pak „tlačí“ výš, což vyústí v pocit pálení žáhy. Druhým důvodem jsou i hormonální změny, kdy se tímto vlivem sníží funkce jícnového svěrače, a ten pak snadněji propustí žaludeční obsah do jícnu.

Obezita

Lidé s nadváhou mohou mít také problém s pyrózou, protože na jejich žaludek je vyvíjen velký tlak – a jícnový svěrač tento tlak nemůže vydržet dlouho. Obsah žaludku tedy „popálí“ sliznici jícnu a nepříjemný pocit je na světě.

Léky

Některé léky, které užíváte, mohou též (jako vedlejší účinek) způsobovat pálení žáhy. Mezi ně patří například nesteroidní antirevmatika (Ibalgin, Ibuprofen, Nimesil, Diclofenac), nebo některá antibiotika (Penicilin) a mnoho dalších. Vždy je proto vhodné si přečíst příbalovou informaci.

Příznaky pálení žáhy

Mezi nepříjemné příznaky pálení žáhy patří:

  • Pocit pálení na hrudníku
  • Bolest na hrudníku
  • Bolest žaludku
  • Říhání
  • Pocit plnosti
  • Kyselá chuť v puse
  • Pocit na zvracení (nauzea)

Prevence pálení žáhy

Abychom se nepříjemným stavům pálení žáhy vyhnuli, můžeme zkusit pozorovat, co nám například v potravě nevyhovuje, a následně vyřadit tuto potravinu z jídelníčku. Jako prevence pálení žáhy může sloužit následující:

  • Omezit konzumaci alkoholu, silné kávy, perlivých vod, šťáv.
  • Raději jíst častěji, ale menší porce.
  • Nejíst těžká jídla a velké porce před leháním/spaním.
  • V noci spěte spíše na zádech nebo mějte vrchní část těla ve vyvýšené poloze
  • Jíst pravidelně.
  • Vyvarovat se stresu.

Léčba pálení žáhy

Když už se u vás pálení žáhy objeví, nezoufejte. V lékárnách je snadné sehnat léky zvaná antacida, prokinetika nebo inhibitory protonové pumpy. Některá jsou volně prodejná, jiná na předpis od lékaře.

  • Antacida fungují tak, že neutralizují kyselý obsah žaludku. Mezi ně patří Rennie, Anacid, Talcid.
  • Inhibitory protonové pumpy zase mají za úkol snižovat tvorbu žaludečních kyselin. Asi nejužívanější lék se nazývá Omeprazol.
  • Prokinetika urychlují trávení, tím pádem je i žaludek rychleji vyprázdněn.

Přírodní léčba

Jestliže jste zastánci přírodních léků, i vy si určitě najdete svoje. Existuje totiž řada bylinek a potravin, které dokáží snížit kyselost žaludku a tím pomoci od pyrózy. 

  • Zázvor  – Stačí z něho uvařit čaj a pít ho mezi jídly 2-3x denně.
  • Kmín – rozkousejte čajovou lžičku kmínu. Nejenže ulevuje při nadýmání, dokáže vám pomoci i při „zchlazování žáhy“ 
  • Fenyklová a anýzová semínka – stejně jako u kmínu rozkousejte lžičku těchto semínek. Anýz zároveň funguje jako náhrada mentolových žvýkaček. Pomůže vám tedy zbavit se i kyselé pachutě.    
  • Meduňka – čaj z meduňky uklidní mysl i pocit plného žaludku
  • Banány – banány dokáží neutralizovat kyselost stejně jako květák, chřest, celer nebo rýže.

Zdroje:

PETERS, David. Moderní lékař: průvodce zdravím pro celou rodinu : pohled konvenční a alternativní medicíny, homeopatie, tradiční léčebné metody jako akupunktura, masáže a bylinkářství. V Praze: Ikar, 2007. ISBN 978-80-249-0842-7.

KOCINOVÁ, Svatava, Zdeňka ŠTERBÁKOVÁ a Šárka ERBANOVÁ. Přehled nejužívanějších léčiv: příručka pro střední zdravotnické školy. 5., aktualiz. vyd. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-059-0.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button