Prevence

Proč jsou důležité pro naše tělo antioxidanty?

Antioxidanty jsou v poslední době dosti diskutované téma, a to především díky svým nesčetným zdravotním výhodám. Pomáhají omezovat výskyt rakoviny, zpomalují procesy podporující vznik demence, kardiovaskulárních chorob, ztráty zraku a dalších chronických chorob. Jsou klíčem k vitalitě a dlouhověkosti.

Volné radikály – teorie stárnutí

Volné radikály se dostávají do těla ze vzduchu, konzumací některých druhů jídel a vznikají i v samotném těle při rozkladu potravy. Škody způsobené v organismu volnými radikály se nazývají oxidační stres. Ten se zapojuje do vzniku některých druhů onemocnění, jako je například rakovina, kardiovaskulární choroby, ADHD, deprese, Parkinsonova choroba, chronický únavový syndrom, Alzheimerova choroba, šedý zákal, diabets, celiakie, bipolární poruchy, artritida nebo roztroušená skleróza.

Antioxidanty v našem těle

Naše tělo bohužel samo antioxidanty vyrobit neumí. Je potřeba doplnit je pomocí vhodné stravy.

Existuje celá řada látek, které působí jako antioxidanty. Každý typ má své jedinečné vlastnosti a plní jinou funkci. Pro dosažení maximálního účinku a optimálního zdraví je tedy potřeba konzumovat více druhů.

Některé látky jsou nesprávně nazývány oxidanty, mají však oxidační účinky – například vitamín C má oxidační vlastnosti, neboť inhibuje oxidací tím, že je elektronový dárce.

Zdroj

O autorovi

Renata Bachtíková

Zanechte komentář

error: