Prevence

Rybí tuk: životabudič našeho zdraví

Možná si pamatujete na své dětství, kdy vás rodiče krmili rybím tukem, pěkně ze lžičky, a pachuť rybiny jste pak cítili ještě několik hodin ve svých ústech. Ačkoliv jste si tehdy mohli myslet, že vás tím chtějí rodiče zabít, nebylo to tak. Naopak se vám snažili do těla dostat zdravé látky, díky kterým se váš organismus dobře vyvíjel a dostával potřebné látky, které si sám nedokázal vytvořit.

Omega-3

Jak jistě víte, dnes je rybí tuk dostání ve stravitelnější podobě, a to želatinových kapslích, díky kterým dodáte vašemu tělu potřebné množství zdraví prospěšných omega-3 nenasycených kyselin, které si naše tělo bohužel neumí vyrobit, ale jsou pro něj neskutečně důležité. Tyto kyseliny jsou nejvíce obsaženy právě v rybách, a to zejména těch mořských, jako jsou makrely, lososi či tuňáci.

EPA a DHA

Jíst alespoň třikrát týdně rybu je však pro nás, obyvatele centrální Evropy, poměrně velký problém. Navíc ne každý má ryby rád, a právě proto jsou pro nás kapsle s rybím tukem zbaveným zápachu a nepříjemné chuti ideálním řešením. Vybírejte si především ty s vysokým obsahem EPA a DHA. Tyto zkratky vyjadřují kyselinu eikosapentovou, tedy EPA, a kyselinu dokosahexovou – DHA. Jedná se o kyseliny, které mají největší počet omega-3, proto by pro nás měly být jasnými favority.

A k čemu je rybí tuk dobrý?

Pokud jej budete užívat pravidelně, pak rapidně snížíte riziko vzniku srdečního onemocnění. Zároveň se snižuje srážlivost krve a s tím spojený vysoký krevní tlak. Pokud vás trápí i vyšší cholesterol, je pro vás rybí tuk také skvělým doplňkem stravy. Mezi další výhody patří preventivní účinky, co se týče rakoviny prsu a tlustého střeva. Pomáhá při bolestivé menstruaci a při nejrůznějších zánětech. Zkrátka jedná se o všelék, díky kterému budete zdraví jak nikdy předtím.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button