Prevence

Proč je pro naše tělo důležité železo?

Železo je důležité pro produkci červených krvinek, které po těle roznášejí kyslík. Také pomáhá snižovat chudokrevnost. Je to nezbytná proteinová složka pro metabolismus.

Lidské tělo je schopno uchovat až 25 % železa pro pozdější použití, zejména v případě nedostatečného příjmu stravy. Asi 70 % železa se v těle vyskytuje v hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je primárním transportérem kyslíku z plic do tkání. Myoglobin se nachází ve svalových buňkách, v nichž umožňuje příjem, skladování, transport a uvolňování kyslíku.

Symptomy nedostatku železa

Nedostatek železa často způsobuje silnou únavu, tělesnou slabost a další související zdravotní potíže. Lidé trpící jeho nedostatkem nemohou optimálně vykonávat normální funkce. Větší potřebu železa mají ženy a děti.

Silný nedostatek může způsobovat kožní onemocnění či křehkost nehtů.

Enzymatické procesy, které vyžadují železo a bílkoviny jako stavební kámen, nefungují správně. Může dojít ke zpomalení či úplnému zastavení metabolismu.

Anémie je považována za nejběžnější celosvětovou výživovou nedostatečnost.

Důležité zdroje železa

Železo se nachází v celé řadě potravin – luštěniny, čočka, sojové boby, zelená listová zelenina, obiloviny, špenát, klíčky, brokolice nebo sušené ovoce.

Potraviny obsahující velké množství vitamínu C a také mohou pomoci při vstřebávání železa do těla.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button