Prevence

5 zdravých alternativ kávy, které povzbudí organismus

Hledáte nové alternativy ke kávě, které povzbudí tělo i ducha? V dnešním článku vám přinášíme tip na 5 alternativ kávy, které mají energetizující účinky. Některé z nich dokonce neobsahují kofein a mají velmi příznivé vlivy na váš organismus. Seznamte se s nimi i vy.

Proč nekonzumovat klasickou kávu?

Doporučená denní dávka kávy je maximálně 3-4 šálky, což je přibližně 400 mg kofeinu. Pokud však pijete kávy méně a jen občas, nemusí být vašemu zdraví neprospěšná. Může se však stát, pokud si kávu dopřáváte pravidelně ve větším množství, že se vaše tělo stane na kofeinu závislé. Nepřiměřené pití kávy může mít za následek:

  • Zvýšení tělesné hmotnosti: Kofein obsažený v kávě může zvyšovat hladinu stresového hormonu kortizolu a zvýšení hladiny kortizolu může podporovat přibývání na váze.
  • Nízká spotřeba energie: Kofein stimuluje nadledvinový systém těla, který pomáhá zvyšovat energii na krátkou dobu, pokud však kofein přestává působit, systém se hroutí a zbude jen únava.
  • Nedostatek minerálních látek: Kofein ovlivňuje vstřebávání železa v žaludku. Snižuje schopnost ledvin udržovat vápník, zinek, hořčík a další důležité minerály.
  • Špatný spánek: Kofein zůstává ve vašem nervovém systému po dobu 4-6 hodin. Může vám činit problémy se spánkem a zvláště s usínáním.

Zdravé alternativy ke kávě

Matcha prášek

Matcha prášek je zelený prášek, který je vyroben z čajových listů. Matcha je skvělou alternativou ke kávě. Dva gramy tohoto prášku (přibližně 1 čajová lžička) obsahují kofein, který vám dodá  dostatek energie. Navíc kofein v matcha dodává energii tělu po dobu 6-8 hodin, rozkládá se postupně. Matcha tedy přináší dlouhotrvající energii, která vás nezanechá nervózními z rychlých energetických úbytků a bezesných nocí. Stačí si matcha prášek rozpustit ve vodě s pomocí speciálního štětečku. V dnešní době se však přidává i do rostlinného mléka. Je bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerální látky. Matcha také obsahuje nejvyšší přirozenou koncentraci aminokyseliny L-theanin. L-theanin, podporuje koncentraci a zlepšují paměť. Existuje mnoho přínosů, které matcha vašemu tělu přináší, včetně schopnosti podporovat imunitní systém, zvyšovat úbytek tělesné hmotnosti a poskytovat antioxidanty proti rakovině. Ujistěte se, že si zakoupíte kvalitní prášek matcha, abyste získali plné zdravotní výhody.

Voda

Věděli jste, že jedním z primárních příznaků dehydratace je únava? Pokud máte pocit, že jste unavení, doprovází vás bolesti hlavy a jen těžko se soustředíte, důvodem může být dehydratace. Většina lidí dělá chybu, že se napije až tehdy, když se cítí žíznivá. Žízeň je však jedním z posledních příznaků, které se objeví v důsledku dehydratace. Pomůže vám pravidelný pitný režim, vždy s sebou noste láhev s vodou. Předejte tím únavě i touze po kávě.

Zelené smoothie

Naučte se přidat více zeleniny do vaší stravy. A proč? Zelenina může dramaticky zvýšit vaši energetickou hladinu díky živinám a antioxidantům, které obsahuje. A pokud nejste fanoušek tun velkých salátů nebo talířů plných brokolice, zelené šťávy či smoothie jsou dobrým způsobem, jak zvýšit přísun zeleniny ve vaší stravě. Jen půl šálku špenátu ve vašem smoothie dodá tělu dostatek  železa, který chrání před vznikem anémie, což je poměrně častý problém (zvláště u žen) a další příčinou únavy. Denně konzumovaná zelená šťáva či smoothie chrání vaše kardiovaskulární zdraví. Jedna studie ukázala, že konzumace 300 ml zelené šťávy denně po dobu 6 týdnů snižuje LDL cholesterol o 9 procent. Při výrobě zelené šťávy nebo smoothies můžete také přidat doplněk pro superfood jako spirulina, ječmen zelený nebo zelený prášek matcha.

Yerba Mate

Yerba Mate je bylinný nápoj vyrobený z listů mateřské rostliny Yerba, pocházející z Jižní Ameriky, která byla vyčištěna a sušena podobným způsobem jako listy čaje. Nápoj se vytváří zalitím listů horkou vodou. Chuť  je podobná silnému zelenému čaji a dodává energii podobně jako káva. Jedna porce yerba mate obsahuje asi tři čtvrtiny kofeinu jako šálek kávy, ale  dodává do těla i zdravé aminokyseliny a další živiny.

Proteinové smoothie

Bílkoviny jsou zásadními pro poskytování energie tělu a nedávno publikované studie ukazují, že bílkoviny zvyšují bdělost a koncentraci tím, že vzbuzují mozkový chemický orexin. Chcete-li pomoci udržet vaše tělo s trvalou energií, zkuste přidat do svého jídelníčku smoothie bohaté na bílkoviny. Zkuste do smoothie přidat chia semínka, oříšky či mandlové máslo, konopné semínko nebo vysoce kvalitní proteinový doplněk.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Back to top button