Zažíváte svědění, při němž se prostě musíte poškrábat? Přestože poškrábání kůže nebo svědivé pokožky hlavy může být nadmíru uspokojivý pocit, zarytím nehtů do pokožky znovu a znovu, abyste uspokojili chronické svědění, může vést k začarovanému kruhu svědění-poškrábej-svědění.
Začarovaný kruh svědění
Když se poškrábete na svědivém místě, nezbavíte se svědění samotného, pouze ho nahradíte pocitem bolesti. Pro náš mozek je bolest překvapivě upřednostňována před svěděním. Když se poškrábeme a pocítíme bolest, mozek zareaguje uvolněním neurotransmiteru serotoninu, který pomáhá od bolesti a poskytuje nám chemikálie, po kterých se cítíme dobře.
Ačkoli to vysvětluje, proč je poškrábání toho svědivého místa tak úžasný pocit, tento efekt je stále pouze krátkodobý. Stejně jako poškrábání kousance od hmyzu může na chvilku pomoci od svědění, svědění se stejně za chvilku vrátí a opětovné poškrábání už neposkytuje takový dobrý pocit. Vědci zjistili, že mozková odezva na serotonin potlačuje bolest a svědění, ale také aktivuje svědivé receptory v mozku, které vedou k nekonečnému začarovanému kruhu svědění-poškrábej.
Svědivá kůže je obecně velice nepříjemná, ale svědivá pokožka hlavy je ještě horší. Škrábáním pokožky hlavy si můžete přivodit kožní infekce, poškozené vlasy, natékání, zarudnutí a dokonce lysiny v místech, kde se škrábete nejčastěji. Škrábáním suché pokožky hlavy navíc vždy dosáhnete akorát udavačských bílých šupin na kůži a oblečení. Jakmile navíc začnete jednou škrábat pokožku hlavy, už může být těžké přestat.
Příčiny svědivé pokožky hlavy
Seboroická dermatitida – neboli lupy – je nejčastější příčinou svědivé pokožky hlavy. Přestože konkrétní příčiny vzniku lupů zůstávají neznámé, mohou být způsobené hormonálními výkyvy, suchou pokožkou, přemnožením kvasinek na pokožce, stresem či změnou ročních období.
Méně časté příčiny svědění temene zahrnují alergie, kontaktní dermatitidu, vši, alopecii, ekzém, svrab, lupus, růžovku, folikutidu, lupénku nebo plísňové infekce.
Pokud vás nepřetržitě svědí pokožka hlavy a je svědění je doprovázené bolestí, lézemi a vypadáváním vlasů i po léčení, je čas navštívit doktora.
Domácí léčba na potlačení svědění
-
Tea tree olej
Esenciální olej získaný z kajeputu střídavolistého byl používán po staletí původními obyvateli Austrálie k vyléčení různých kožních onemocnění. Moderní studie vskutku dokázaly, že tea tree olej má silné antimikrobiální a protizánětlivé účinky.
Tea tree olej je skvělý univerzální lék na svědivou pokožku hlavy. Bojuje proti bakteriím, virům a houbám. Je též efektivní protilátkou na mnohá onemocnění, která mohou vést k šupinaté, zánětlivé a svědivé pokožce.
-
Aloe Vera
Zázračná rostlina, která zajisté patří do každé domácnosti – aloe vera – byla a stále je používána na zklidnění řezných ran, vyrážek a popálenin.
Její zázračné léčivé schopnosti spočívají ve vysokém obsahu vitamínů A, C, E, a B12, mnohých protizátlivých enzymů, včetně katalázu, bradykinázu a amylázu. Je bohatá na minerály – vápník, měď, selén, hořčík, draslík, zinek a chróm. Poskytuje tucet aromatických organických sloučenin, jež zajišťují úlevu od bolesti, zatímco zabíjí škodlivé mikroorganismy. Je zdrojem mastných kyselin, které mají protizánětlivé, antiseptické a analgetické vlastnosti. Také obsahuje hormony, které urychlují léčbu ran, a aminokyseliny zvyšující absorpci jiných prospěšných složek do kůže.
Pokud jde o svrbivou pokožku hlavy, šťáva ze zázračné rostliny aloe je používána v tradiční medicíně k léčbě bakteriálních a houbových kožních infekcí, parazitů v kůži a alopecii, která může způsobit „lupusové vlasy“.
Vmasírujte šťávu z aloe vera do temene hlavy. Buďto samu o sobě nebo s přídavkem sladkého mandlového esenciálního oleje. Můžete také vyrobit aloe vera šampon, s příměsí kastilského mýdla, sušených bylinek a jojobového oleje.
-
Jablečný ocet
Každodenní používání šamponů, kondicionérů a stylingových výrobků může zanechat zbytky, odstranit přírodní kyseliny z pokožky a zvýšit pH pokožky hlavy. Tyto věci dohromady mohou vytvořit suchý a svědivý pocit.
Kyselina octová nacházející se v jablečném octě je nejen antibakteriální, ale má také očišťující efekt na pokožku hlavu, čímž rychle odstraní nánosy vlasových produktů z kůže.
Pro propláchnutí vlasů jablečným octem zřeďte 2 až 4 lžíce octa s hrnkem teplé vody. Použijte šampon a opláchněte jako normálně. Posléze přelijte směs jablečného octa přes pokožku hlavy a vmasírujte do kořínků vlasů. Nechte pár minut působit a opláchněte. Tento proces opakujte jednou až dvakrát týdně.
-
Med
Přírodně antimikrobiální, čistý med, byl používán přinejmenším dva tisíce let na léčby kožních infekcí. Surový med má pH hodnotu okolo 3,2 a 4,5, díky čemuž je dost kyselý na boj s mnoha patogeny. Bylo zjištěno, že je účinný proti nejméně 60 kmenům bakterií i několika druhům hub a kvasinek.
Med je složen převážně z cukrů, obsahuje však také enzymy, minerály a antioxidanty, jako je vitamin C, riboflavin a kyselina pantothenová, které mohou pomoci při regeneraci kožních buněk.
Pro výrobu medové vlasové masky použijte pouze organický surový a nezpracovaný med. Smíchejte devět částí medu ku jednomu hrnku teplé vody. Až budete mít vlhké vlasy, vmasírujte med do pokožky hlavy po doby dvou až tří minut. Zabalte hlavu do ručníku a nechte působit na vlasy tři hodiny, než pokožku hlavy opláchnete.
-
Omezte horko
Fénování, kulmování, žehlení a jiný tepelný styling vlasů může způsobovat vysušování pokožky hlavy. Již tak suchý skalp se pod vlivem horka vysuší ještě více a bude mnohem svědivější. Snažte se podobným tepelným úpravám co nejvíce vyhnout.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos