Krása

Jak správě čistit zuby? Není to tak snadné, jak by se mohlo zdát

Čištění zubů snad každý z nás provádí alespoň dvakrát denně. Je to tedy aktivita, kterou důvěrně známe a mohlo by se zdát, že na tom přeci není co zlepšovat. Opak je ale často pravdou. Mnoho lidí si zuby nečistí správně, používá nevhodné zubní pasty, anebo netráví s čištěním potřebný čas. Ještě více pak může být alarmující, že v dnešní době některým lidem stále nic neříkají mezizubní kartáčky a nitě a spoléhají se jen na klasický kartáček za pár korun z drogerie. Jak to tedy dělat správně?

Výběr kartáčku

Prvním krokem je samozřejmě vhodná volba kartáčku. Zapomeňte na všelijaké tuhé štětiny a pořiďte si skutečně měkký kartáček, který vám zajistí stejně efektivní čištění, ale zároveň neporaní vaše dásně. Zaměřte se na rovně střižené modely, které mají husté štětiny a jsou velmi pružné.

Žádné násilí

Na kartáček skutečně není nutné tlačit. Uchopte jej pouze mezi palec a ukazováček a jemně jím přejíždějte po ploškách zubů. Nic by nemělo bolet ani být nepříjemné. Nepohybujte jím ze strany na stranu, ale spíše používejte krouživé pohyby nebo stahování směrem od dásní dolů. Samozřejmě je možné zvolit si také elektrický kartáček, který vám udělá minimálně stejnou službu.

Špatně dostupné prostory

Mezizubní kartáček vám pomůže vyčistit i místa, kam se klasický nemá šanci dostat. Ujistěte se nejprve, že víte, jakou velikost mezizubního kartáčku zvolit. S tím vám nejlépe poradí zubař nebo dentální hygienista. Obvykle si budete muset pořídit minimálně dvě velikosti pro různá místa ve vaší ústní dutině. Je to ale investice, která se vám mnohonásobně vyplatí.

Pasta nebo voda?

Pasta je samozřejmě také důležitá, ale pokud netrpíte nějakými konkrétními problémy (jako třeba parodontóza), můžete si koupit v podstatě jakoukoliv dle vašich preferencí. Vyhněte se ale těm, které obsahují abrazivní částečky, které mohou poškozovat zubní sklovinu. Používání ústní vody není nezbytné, ale mnoha lidem dodává příjemnější pocit svěžesti v ústech. Také pomáhá čistit jazyk, na který se běžně zapomíná. Přitom právě čistý jazyk je také nejlepší zárukou svěžího dechu.

Zdroj obrázku: Pixabay

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button