Jídlo

Slyšeli jste již o stravování podle krevních skupin?

Způsob stravování, který se zakládá na vaší krevní skupině. Pokud máte krevní skupinu A, budete mít naprosto odlišné složení stravy než člověk s krevní skupinou B. Stravování podle krevních skupin se zakládá na teorii, že krevní skupina zastupuje genetické stopy předků. Například lidé s jedním druhem krevní skupiny vyrůstali v určité oblasti, kde nebylo běžné konzumovat například ryby, a proto pro ně nejsou vhodnými. A během vývoje se stanovilo, jaká krevní skupina by měla konzumovat to a to, co je pro ni nejvhodnější. 

Teorie stravování

Poměrně ojedinělá teorie stravování, která zakládá na genetickém a historickém vývoji. Každá krevní skupina má totiž odlišné antigeny, jež mají jedinečnou chemickou strukturu. Pokud do těla vstupuje jiný antigen, tělo se snaží vyprodukovat protilátky a antigen vypudit. Tvoří shluky, které obalují viry a bakterie. Tento způsob stravování je založen na názoru, že některé druhy bílkovin se takto shlukují s bílkovinami na červených krvinkách – to vše záleží na konkrétních antigenech a tedy i na krevní skupině.

Jaký jste typ krevní skupiny?

Teorie tedy zakládá na tom, že vaše tělo by mělo dostávat takovou stravu, která pro něj bude ve své podstatě přirozenou a vyplývá z vývoje. Vaše krevní skupina může být typu A, B, AB či nula. Strava každé krevní skupiny se liší a vy můžete na vlastní kůži zkusit, zda by vám způsob takového stravování vyhovoval. Důležité je vždy myslet na to, že stravování, po kterém se necítíte dobře, není správné.

Krevní skupina A

Stravování této krevní skupiny se přezdívá zemědělec či pěstitel. Jejich strava se svým složením velmi blíží ke stravě vegetariánské. Krevní skupina A je způsobem stravování naprosto opačná než skupina 0. Pokud konzumují potraviny živočišného původu, přetěžují trávicí trakt, jelikož mají v žaludku méně žaludečních kyselin. Lidé s touto krevní skupinou jsou náchylnější ke vzniku rakoviny trávicího ústrojí, rakoviny prsu, srdečním onemocněním a chudokrevnosti. Dopřávat by si měli především ovoce a zeleninu. Naprosto vyhýbat by se měli zvláště masu a masným produktům, mléčným výrobkům, fazolím a pšenici. Neutrálními je pro ně maso kuřecí či krůtí, tuňák, štika. Velmi vhodnými se pro ně stává maso z kapra, pstruha, bělomasé ryby či lososa. Klasické mléčné výrobky by měly nahradit výrobky se sóji, vhodný je tedy sojový sýr mléko či jogurty. Konzumovat však mohou i sýr kozí. Co se týče luštěniny, mohou si lidé s krevní skupinou A dopřávat čočku, hrách, fazolové lusky; z cereálií jsou vhodné spíše bezlepkové varianty, jako je například amarant či pohanka, za neutrální se považuje ječmen, pšenice špalda či kukuřičná a rýžová kaše. Stravu můžete doplnit i o bylinné čaje z heřmánku, zázvoru, hlohu, či třezalky.

Krevní skupina B

Stravování krevní skupiny B nese přízvisko pastevec či kočovník. Dopřát si můžete i rostlinnou stravu a většinu druhů masa, vyřadit byste měli maso kuřecí a vepřové. Způsob stravování této krevní skupiny je podobný krevní skupině 0. Pravděpodobně oplýváte silným imunitním systémem a vyrovnaným nervovým systémem. Může vás však ohrozit hypoglékémie, nedostatek krevního cukru v krvi či autoimunitní onemocnění. Abyste podpořili své hubnutí, měli byste si dopřávat zvláště zeleně zbarvenou zeleninu, maso, vejce a játra. Mezi potraviny, jimž byste se měli vyhnout patří kukuřice, arašídy, čočka, sezamová semínka a pšenice. Z mas je pro vás vhodné jehněčí, zvěřina či králík, jako neutrální označujeme maso hovězí, krůtí a telecí. Z toho, co vám moře nabízí, je vhodné konzumovat tresku, štiku, sardinky, makrelu a neutrální je tuňák, sleď či sladkovodní kapr. Z mléčných výrobků jsou vhodné sýry typu cottage, kefír, kozí jogurt, riccota, vyhnout byste se však měli měkkým plísňovým sýrům, hermelínu, čedaru a plnotučnému mléku. A jako doplněk ke své stravě přidejte bylinný zázvorový čaj, malinový, mátový, šalvějový či šípkový. Naprosto se však vyhněte čaji z lípy, aloe, divizny či jetele.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button