Babské radyOstatní

Teď už žádné potraviny vyhazovat nebudete

Zná to každá hospodyňka – jednou týdně otevře ledničku a zjišťuje, co zase může vyhodit. A je jasné, že tím vyhazuje do koše peníze – a to úplně zbytečně. Pořád hledáme způsob, jak to udělat, aby se u nás tolik neplýtvalo? Možná to není tím, jak málo jíte, ale spíš tím, jakým způsobem potraviny ukládáte – napadlo vás to někdy? Rádi vám poradíme, jak potraviny ukládat, aby nám vydržely déle čerstvé a nám nemizely peníze v odpadkovém koši.

1. Chléb

Prakticky v každém supermarketu máte k dispozici kráječ chleba. Říkáte si, super, nemusím ho krájet doma, je to skvělý pomocník. Ale opak je pravdou! Chléb si v supermarketu nikdy neřežte, jelikož kůra chleba chrání vnitřek před kyslíkem, který samozřejmě způsobuje to, že chleba rychleji tvrdne. Naprosto stačí, když si chléb rozříznete v půlce, abyste se ujistili, že je s ním vše v pořádku a nadále jej uchovávali v nějakém pytlíku či speciálním boxu na chleba.

2. Jogurt či smetana

Je obvyklé, že každý tento výrobek koupíte v plastových kelímcích s fólií, kterou jedním pohybem velice lehce odstraníte. Pokud ale již dopředu víte, že nakoupené množství jogurtů nebudete mít možnost v nejbližší době spotřebovat, že nebudete vařit pokrm, do kterého přidáte tu smetanu, která se na vás v lednici „směje“, tak máte unikátní možnost, jak zachovat jejich čerstvost. Jednoduše je obalte obyčejným alobalem, který se najde ve spíži snad každé hospodyňky. Nicméně, na jednu věc byste si přitom měli dát pozor. Jelikož alobal dokáže absorbovat pachy, je nutno, abyste tyto zabalené suroviny drželi dál od česneku, cibule či aromatických sýrů. To byste si potom na svém oblíbeném jogurtu už tolik nepochutnali.

3. Citrony

Věčné téma – jak zabránit tomu, aby nám citron neseschnul, dokud ho nestihneme vymačkat celý. Věřte – na tuhle otázku je jednoduchá odpověď. Stačí cistrony uložit v chladničce do papíru, který dokáže absorbovat vlhkost a tím zabrání shnití těchto kyselých plodů. Nicméně, máme pro vás dokonce ještě jeden trik, o kterém by vás nikdy nenapadlo, že dokáže citrony udržet čerstvé. Stačí, když rozpůlený citron položíte dužinou na malý talířek posypaný cukrem či solí a zakryjete sklenicí, skleněnou miskou či jen tak fólií. Až tak je to jednoduché.

4. Mrkev

Pokud nejste vyloženě nadšenci do chroupání mrkve, jistě vám vždy v přihrádce na zeleninu spousta těchto oranžových vitaminových bomb zůstává. A spíše, než se zase dostanete k jejich použití, budete muset celou přihrádku vymýt, protože vám pravděpodobně mrkev shnije a tím vám zajistí nelibý vzduch v celé lednici. Abyste předešli neustálému vyklízení a vytírání lednice, stačí pro to udělat pár jednoduchých kroků. Jako první je třeba odstranit vršky ze všech mrkví, pořádně ji umýt a zabalit do vlhkého ručníku. Poté ponecháte v ledničce. Alternativně můžete také mrkev namísto ručníku vložit do nádoby s vodou. Stačí ji vyměnit, až si všimnete, že je voda zakalená.

5. Houby

Samozřejmě, jako i u ostatních potravin musíme sledovat, kdy nám kupované houby projdou expirací. Nejlepší, co můžete udělat, je hned vyhodit ten plastový kontejner, ve kterém jste si houby z obchodu přinesli a přemístit houby do papírového pytle. Pokud doma žádný papírový pytel nenajdete, nezoufejte – stačí vystlat dno jakékoli nádoby papírovými ubrousky, nasypat do ní houby a znovu papírovými ubrousky zakrýt – a houby vám vydrží čerstvé o dost déle, než slibuje datum na obalu.

Zkuste se řídit našimi tipy a uvidíte, že váš odpadkový koš se nebude tak rychle plnit zbytečně nakoupenými a nezpracovanými potravinami.

foto: flickr.com/photos/usdagov/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button