Slinivka je v těle umístěna hned za žaludkem na zadní straně. Je to vlastně žláza s vnitřní sekrecí, z čehož plyne, že do tenkého střeva neustále produkuje pankreatickou šťávu, jež je plná enzymů. Ty ovlivňují trávení tuků, cukrů a bílkovin.
Jaké jsou onemocnění slinivky?
Všechno v našem těle může onemocnět, proto slinivka není žádnou výjimkou. Hlavním onemocněním tohoto orgánu jsou záněty, kterými lidé trpí velice často, až se mohou stát záněty chronickými. Další choroby mohou být vyvolány, pokud se na slinivce objeví například cysta. Nejčastěji záněty vznikají tím, jak se stravujeme. Špatné stravovací návyky a konzumace toxických látek jsou největším spouštěčem zánětu slinivky břišní. Nicméně, jedno z horších onemocnění je její nádor.
Akutní zánět slinivky
Toto onemocnění vzniká hlavně při časté konzumaci alkoholu, když je náš organismus poškozen chemickými látkami, vředovou příhodou či onemocněním dvanácterníku. Stejně tak se může akutní zánět projevit, pokud trpíme břišním traumatem. Občas se stává, že zánětem trpí i těhotné ženy kvůli jejich nestabilním hormonům. U nich se toto onemocnění nazývá „autoimunní záněty“.
Co se v našem těle při zánětu děje?
Pokud se v našem těle zánět objeví, ze slinivky se vylijí enzymy a natráví se do vlastní tkáně. Pokud je zánět větší, až agresivní, může dokonce otrávit i tkáně okolní. V tomto případě již musí zasáhnout imunitní systém. Enzymy nám totiž výrazně naruší propustnost cév a stejně tak cévní systém. Imunitní systém dokáže nastartovat zpátky leukocyty a rozproudí další působení ostatních buněk. Toto onemocnění je samozřejmě doprovázeno silnou bolestí, kterou způsobuje narušení cév. Tato bolest může být tak silná, že z ní může vzniknout dokonce i šok.
Jak je zánět slinivky závažný?
Jeho závažnost je samozřejmě odvozena od míry poškození celého orgánu.
- Lehké poškození – dochází pouze k mírnému otoku zánětlivých ložisek, slinivky a žlázy. Lehký zánět většinou odezní do pěti dnů.
- Silnější poškození – cévy jsou narušeny do té fáze, že slinivka začne dokonce krvácet do tkáně slinivky.
- Velké poškození – je možné, že při závažném poškození může slinivka dokonce znekrotizovat a v konečné fázi se úplně rozpadnout. Těžký zánět se léčí i půl roku.
Stupně závažnosti se můžou lišit a komplikovat právě tím, že se na slinivce objeví infekce či jiné abscese. Nekrotizující pankreatitida je tak závažné onemocnění, že při něm jde doslova „o život“ – a to právě kvůli důsledkům tohoto onemocnění, které může poškodit kompletně celý organismus a dojde k multiorgánovému selhání.
Jak poznáme, že se toto onemocnění blíží?
Měli byste být na pozoru, pokud z ničeho nic máte dlouhodobější nevolnosti žaludku a zvracíte. Zezačátku si samozřejmě můžete myslet, že jste něco špatného snědli, nicméně, bolesti slinivky se jen tak nezbavíte. Varovat vás může hlavně to, že bolest se bude posouvat pod levá žebra. Pokud bolest stále neustupuje, je nutností navštívit svého obvodního lékaře či zrovna nemocnice. Bolesti jsou totiž dlouhotrvající, až můžou rezonovat do náhlé příhody břišní.
Jak se léčí akutní zánět slinivky?
Akutní zánět je nejlepší „zahánět“ neustálým doplňováním unikajících tekutin – žaludeční obsah se totiž musí neustále odsávat, což způsobí pokles sekrece pankreatických enzymů. Často na něj zaberou antibiotika. Pokud ne, přichází na řadu chirurgický zákrok.
A jak na chronický zánět slinivky?
Chronický zánět je vždy spojen s nízkou vnitřní i vnější sekrecí. Prvními příznaky jsou bolest v nadbřišku, která postupně vystřeluje až pod žebra. Tahle bolest je samozřejmě provázena nevolnostmi a zvracením. Chronický zánět vzniká nejčastěji špatnými stravovacími návyky a častými alkoholovými excesy. Na tento stav jsou nejlepší analgetika a enzymy, které pomáhají lépe trávit potravu. Samozřejmostí je dietní jídelníček a žádný alkohol. Často se při těchto komplikacích vytvářejí cysty a nezhoubné nádory. Lidé, kteří trpí častými záněty slinivky, jsou zpravidla chudokrevní.
Nádor slinivky
Rozpoznat nádor slinivky je často velice složité, a proto se na něj v mnoha případech přijde velice pozdě. Nejprve přichází klasické zvracení a nechutnost. Následně nastoupí žloutenka, pacient výrazně zhubne nádor jej samozřejmě bolí kvůli tlaku na stagnující pankreatické šťávy.
Dejte pozor na každou bolest břicha – nikdy nevíte, zda to nemůže být něco závažnějšího.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos