PrevenceRady a tipyZdraví

Udržte své emoce na uzdě

V zátěžových situacích a při rychlých změnách má mnoho z nás sklony k záchvatům vzteku. Každodenní frustrace spojená s hněvem a smutkem může ovlivňovat vaše psychické zdraví a vztahy s okolím. Vztek je sice zdravá emoce a je zcela normální ji projevit. Problém nastává tehdy, opakuje-li se velmi často, nebo vznikají-li díky tomu nepříjemné situace.

Vztek a dopad na nás

Fyzický hněv má za následek, že se zvýší naše tepová frekvence a tedy i krevní tlak. Tato změna může vyvolat bolest hlavy, problémy s trávicím ústrojím a spánkem a přerušovat vaši koncentraci. Chronický hněv se projevuje od mírné podrážděnosti a cynismu až k agresivnímu a násilnému chování, či nekontrolovatelné zuřivosti. Časté projevy hněvu můžou mít vliv na vaše duševní a fyzické zdraví a na vztah s ostatními lidmi.

Co způsobuje hněv

I když si myslíme, že jsou emoce způsobovány vnějšími faktory, ve skutečnosti záleží jen na nás, jak dokážeme danou situaci ustát a interpretovat. Jsou totiž věci, které vám vůbec nevadí a netrápí vás, ovšem druhého můžou rozpálit do běla. Z tohoto důvodů záleží jen na nás, jak dokážeme vnější podněty překonat. Proto si dnes představíme několik osvědčených postupů, jak se s nenadálou situací vyrovnat.

Jak zvládat hněv

Než začnete mluvit, chvíli počkejte

Slyšeli jste už radu „než budeš mluvit, počítej do 10“? Tato moudrá věta nám říká, abychom neunáhleně nevyslovily věci, které by mohli někomu ublížit a nás později mrzet. Proto než budete na nějakou situaci reagovat, zhluboka se nadechněte a vydechněte a mluvte s klidnou hlavou.

Řešte situace ze svého pohledu

Když dostanete vztek, zkuste místo vyčítání věcí tomu druhému, prohlásit větu v první osobě. Například „Cítím se naštvaná, když mi nikdo nepomáhá s nádobím.“, místo „Nikdy nepomáháš s domácími prácemi.“ Psychologové totiž tvrdí, že vám toto technika pomůže zprostředkovat svůj hněv i ostatním bez toho, aby vznikla hádka. Podělte se tedy o své obavy v klidu.

Cvičení, přemýšlení a jóga

Jakákoliv forma fyzické aktivity, ať už je to chůze, běh, či posilovna, vám pomáhá regulovat pocit hněvu. Cvičení totiž uvolňuje endorfiny a navozuje dobrou náladu. Tato změna vám pomůže odstranit zlost a uklidnit mysl.

U meditace a jógy je vědecky prokázáno, že člověk vykonávající pravidelně tyto fyzické i psychické cvičení je více všímavý, kultivovaný a dokáže se poprat i s nenadále vzniklými nepříjemnými situacemi. Některé asány dokonce zmírňují pocit hněvu.

Rozptylte svůj mozek

Tato technika spočívá v tom, že jakmile se ocitnete na pokraji hněvu, zkuste začít dělat něco, co vás baví a co vás zároveň uklidní. Ihned přestaňte dělat věc, která vás štve, nebo odejděte na klidnější místo. Dělejte prostě věci, které vás dostanou do pohody.

Zkuste Ájurvédu

Podle starověké indické medicíny je hněv způsobem vysoké míry energie typu Pitta. Existuje několik bylin (například bazalka), které dokážou tuto energii vrátit do normálu a zklidnit tak nervovou soustavu. Kromě bylin je účinný i Brahmi olej. Tento olej se běžně používá k uklidnění organismu, navození pocitu relaxace, snížení úzkosti a léčení nespavosti. Jemná masáž s Brahmi olejem pomůže snížit hladinu stresového hormonu.

Psaní

Vylijte si své srdce do deníku. Napište si věci, které vás rozčilují, nebo kvůli čemu se zlobíte. Snažte se zpracovat své pocity do každého řádku. Uvidíte, že je mnohem přínosnější si postěžovat deníku, než vybouchnout a způsobit kolem sebe chaos.

Odborná pomoc

Pokud vidíte a cítíte, že vás hněv ovládá příliš, že nedokážete udržet svou kontrolu a neoddat se pocitu vzteku, je dobré navštívit terapeuta. Ten je schopen vás zbavit příčin hněvu, pochopit je a usměrňovat a transformovat je v pozitivní myšlenky.

Je samozřejmé, že ne každý zvládne všechny techniky. Stejně jako je pro každého jiný spouštěč vzteku, stejně tak je potřeba najít způsob, který vás dokáže uklidnit. Uvědomte si, že hněv je potřebou emocí, jako je láska, či laskavost. Je ale potřeba znát sama sebe a zachovat se v dané situaci co nejvhodněji.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button