Spolupráce

Včasná diagnostika je u ischemické choroby dolních končetin klíčová

Ischemická choroba dolních končetin je poměrně častým onemocněním, které postihuje tepny. Její výskyt je obvyklý zejména ve vyšším věku, ale může způsobovat velmi nepříjemné obtíže i u mladších ročníků. Postup nemoci způsobuje zúžení tepen, až dojde k jejich úplnému uzávěru. Následek toho je nedokrevnost, a končetina tedy přestává být zásobována dostatečným množstvím krve, která je nezbytná pro její správné fungování.

Proč tato nemoc vzniká?

Na vině bývá obvykle ateroskleróza, krevní sraženina, zúžení tepen, nebo různé nervové poruchy. V dnešní době ale nejčastější příčinou bývá právě ateroskleróza, známá také jako kornatění tepen. Toto onemocnění provází ukládání látek tukové povahy ve stěně tepny. V místě uložení se pak tepna zužuje a krev nemůže správně proudit.

Jak se nemoc projevuje?

Nemoc mívá různé projevy a obvykle se dělí do čtyřech fází. V té první běžně pacient nepociťuje žádné obtíže, ale postižená končetina bývá chladná a někdy mírně necitlivá. Později se může objevovat prudká bolest, kterou doprovází i kulhání. Jakmile se pacient zastaví, bolest odchází a je možné v chůzi pokračovat.

Pokud se bude onemocnění dále zhoršovat, bolest se objevuje čím dál častěji a nemocnému se výrazně zhoršuje celková kvalita života. V dalším stadiu dochází k ochabnutí svalstva, suchosti kůže nebo ztrátě ochlupení. Později bývá již bolest končetiny trvalá, objevuje se klidně i během noci a budí ze spánku. V poslední fázi se vyskytují svalové záškuby a křeče. Pokud se situace neřeší, je bohužel někdy nezbytné postiženou končetinu amputovat. Pomoc pacientům s ischemií dolních končetin je nezbytná a zcela zásadní pro zastavení postupu nemoci.

Včasná diagnostika je klíčová

Bohužel se ne vždy podaří nemoc včas odhalit a řešit ji. Na vině je často nedůslednost praktických lékařů nebo nedostatečné vybavení jejich ordinací. Velmi účinnou metodu diagnostiky nabízí měření kotníkových tlaků. K tomu slouží například bezdrátový systém MESI mTABLET, který umožňuje velmi snadné a efektivní měření tlaku kotník-paže. Pokud je ordinace lékaře vybavena tímto systémem, mohou se pacienti spolehnout na to, že případné potíže budou velmi rychle odhaleny. Tyto lékařské potřeby dovedou zachránit život mnoha pacientů a jsou při diagnostice daleko efektivnější než klasická Dopplerova metoda.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button