Vše o snění, aneb je potřeba se ho bát?
Snění je něco, čemu se každý jednou za čas oddává. Umožňuje to vaší mysli se oprostit od nynější skutečnosti a vydat se na šťastnější a příjemnější místa v jakémkoliv čase. Přemýšlet nad tím, co by mohlo být. Snění může být skvělým pomocníkem k překonání strachu z nových cest. Každý však ví, že označit někoho snílkem, je spíše negativní pohled, který z člověka dělá bláhového jedince. Je ale snění opravdu špatnou vlastností?
Co je snění?
Snění přes den i v noci je činností, která je výsledkem kognitivního procesu. Naše tělo dokáže snít jak ve spánku, kdy jsou sny zcela nahodilé, tak v bdělém stavu, kdy si můžeme představovat věci podle našeho přání. Tento zdánlivě neproduktivní čas otevírá otázky, které se ptají, zda je snění pro člověka přínosné. Pravdou je, že jakmile sníme, náš mozek běží na plné obrátky. Jarome L. Singer, psycholog z Yalelské univerzity, tvrdí, že člověk, který si vytváří mentální videa ať už pozitivní, či negativní, je jimi neuvěřitelným způsobem ovlivněn. Dokážete-li se tedy naladit na dobré myšlenky, přinese vám snění mnoho pozitivních změn.
Proč je snění dobré
Během snění putuje mysl po různých místech, událostech a stejně jako při meditaci se dostává do hluboké relaxace. Kromě toho bylo zjištěno, že mozek, který často sní, má vyšší kapacitu paměti a lépe si dokáže uchovat informace i během nepříznivých podmínek. Spolu s tím je tento člověk obdařen vyšší koncentrací, díky čemuž se dokáže lépe soustředit na danou práci.
Stejně jako díky meditaci, i sněním se u člověka prohlubují myšlenky sami na sebe, které vedou k urovnání vztahů jak uvnitř, tak s okolím.
Snění rozvíjí kreativní myšlení, potlačuje stres a pomáhá se správně vyrovnávat s nenadálými situacemi. Tito lidé také snadněji řeší jakékoliv konflikty.
Rizika přílišného snění
I snění má své rizika. Pokud necháte svůj mozek volně snít, můžete se neúmyslně dostat k myšlenkám, které na vaše tělo budou působit kontraproduktivně. Během špatných myšlenek můžete v těle vyvolat pocity úzkosti, stresu, zklamání. Lidé, kteří se až příliš podávají snění, jsou často až posedlí svým cílem a jakákoliv změna je může vyvést z míry. Někdy ztrácejí hranice mezi fantazií a realitou a jejich neúspěch vede k pocitu neštěstí. Všechny tyto fakty mohou člověka dohnat až k silným depresím.
Není nad přísloví „zlatá střední cesta“. I v tomto případě platí, že není potřeba se snění bát a naopak je dobré se mu občas oddat. Důležité je znát hranice a pochopit rozdíl mezi naší fantazií a realitou, kterou žijeme. Občasný únik vám může pomoci v mnoha situacích, ovšem vyřešit je už musíte sami v reálném životě.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos