Jídlo Ostatní

Toto se vám stane, když vypijete kávu na lačný žaludek!

Napsáno od Jana Novotná

Máte rádi kávu v dopoledních hodinách? Mnoho různých studií předkládá řadu zdravotních výhod spojených s pitím kávy. Káva obsahuje antioxidanty, které jsou užitečným a přínosným nástrojem v prevenci vážných zdravotních chorob, např. rakoviny tlustého střeva. Všechno by do sebe skvěle zapadalo až na to, že ranní nebo dopolední pití kávy na lačno působí spíše velmi negativně.

Věděli jste, že pití ranní kávy na lačno může vyvolat nežádoucí reakce, které se projevují stimulací žaludku s následnou zvýšenou sekrecí kyseliny chlorovodíkové? Zřejmě ne! Káva totiž, mimo povzbuzení, obsahuje kyseliny (kávová, chinová a chlorogenová), což málokdo ví. Všichni si jí spojujeme jen s kofeinem.

coffee-843278_960_720

1 šálek černé kávy na lačno není vhodný zejména pro lidi, kteří trpí gastritidou neboli zánětem žaludku. Kyselina chlorovodíková v nadbytečné produkci dráždí a může způsobit řadu komplikací i těm, kteří jsou jinak zdraví. Po šálku kávy bez předchozího najedení vám bude podobně, jako byste měli v žaludku kámen – těžko a s pocitem nadmutí.

coffee-660396_960_720

Dobře si tedy pamatujte, že je nesmírně důležité, co nám říkají lékaři. Odborníci tvrdí, že je nezdravé pití kávy ihned poté, co se probudíme. Rychle se zvyšuje hladina v kortizolu v krvi, což chvíli trvá, než se zase stabilizuje. Kortizol řídí bdělost, i proto lidé pijí kávu již hodinu poté, co se probudí, místo toho, aby si dali raději chléb.

coffee-722270_960_720

Na kávu ráno tak raději zapomeňte, když jste ještě nic nesnědli. Budete se cítit nafouknutí, někomu se může chtít i zvracet. Stále se však najdou mezi námi tací, kteří to tak stejně budou dělat i přesto, co tu bylo psáno. Doporučujeme vám tedy aspoň zmírnit následky tím, že si dáte ke kávě mléko nebo sníte aspoň kousek másla.

O autorovi

Jana Novotná

Zanechte komentář

error: