Zázvor uznávali již ve starověkém Egyptě. Nálev z něj oceníte zejména v ložnici
Tahle zdraví prospěšná rostlina je skvělá tím, že možnosti jejího využití jsou nespočitatelné. Mnohokrát lidem již pomohla například při nachlazení či chřipce, nicméně, dokáže pomoci i při tak delikátních problémech, jako je špatný sexuální život. Je totiž významným afrodiziakem a pro své účinky byla pěstována již před třemi tisíci lety v Číně a Indii.
Nicméně, je prokázáno, že zázvor se pěstoval také v Řecku, Římě a starověkém Egyptě. Římané přidávali zázvor hojně do svého jídla, jako jsou například omáčky, ke hrášku a čočce nebo k masům. Již v devátém století se zázvor rozšířil po celé Evropě a začal se běžně užívat v našich kuchyních jako koření.
Zázvoru se daří v tropických oblastech, jelikož jeho oddenky nepodléhají zkáze. U nás se nejčastěji používá zázvor při pečení, například do perníku. V letních měsících jsou oblíbeny zázvorové limonády, v těch zimních se přidává do čaje. Buď preventivně nebo při boji s nepříjemným škrábáním v krku či již rozjetou chřipkou. Navíc nám zázvor pomůže při problémech s trávením a dokáže snížit cholesterol.
Co je vlastně zázvor zač?
Je to původem tropická bylina, jež svou výškou dokáže dosáhnout až 1,5 metru. Kvete žlutě s kopinatými listy a rákosovitým stonkem. Skvělou výhodou je, že zázvor není toxický a nedráždí pokožku ani atopikům. Dokonce dokáže svými schopnostmi snížit jedovatost ostatních bylin. Často se vykytuje v tropických oblastech Asie – a to v Japonsku, Číně či Indii. A právě v těchto oblastech lidé věří, že tato bylina je jakými lékem na dlouhověkost.
Jaké jsou účinky zázvoru:
- Má projímavý účinek
- Posiluje organismus – jak celkově, tak i sexuálně
- Je analgetický
- Usnadňuje vykašlávání
- Dokáže stimulovat zažívání
Jaké jsou jeho vlastnosti?
Vůně zázvoru je dosti palčivá, až dřevitá. Způsobují to aromatické látky v něm obsaženy. Mimo ně zázvor obsahuje množství vitamínů. Díky svým antibakteriálním účinkům je hojně konzumován právě při chřipce či nachlazení. Sekundárně je podpůrný také při léčbách závažnějších chorob, například při chemoterapiích. Užijte si také masáž s kapkami zázvoru, který dokáže zbavit bolesti svalů a ulevit od únavy celého těla.
Stejně tak i bolavé klouby již nejsou nadále problém právě při konzumaci zázvoru. A můžou za to takzvané gingeroly, jichž je zázvor plný, a právě ty mají výrazné protizánětlivé účinky. Vhodný je také pro ženy v období těhotenství, jelikož skvěle působí na tradiční ranní nevolnosti na jeho raném počátku. Skvělým pomocníkem je i při šestinedělí, jelikož dokáže pozitivně stimulovat psychiku.
Zázvorový nálev
Připravte si tenhle léčivý odvar sami doma. Kořen zázvoru pokrájíme, necháme vařit po dobu deseti minut a po prvních pěti minutách v něm rozpustíme trochu kvalitního medu. Uvaříme si skvělý čaj, který nám pomůže při menstruačních potížích či žaludečních problémech. Stejně tak můžeme konzumovat zázvor oloupaný a jen tak žvýkat – a to třeba v dopravních prostředcích, trpíte-li na cestovní nevolnosti či je vás organismus jen oslabený či unavený.
Zázvorový olej
Tenhle olej má schopnost skvěle ulevovat od bolesti zad hlavně v případě, že je spojena se svalovou únavou. Užívá se též při léčbě frigidity či impotence – nemoci, které jsou úzce spojeny s chronickou únavou. Též skvěle působí na plíce, napomáhá při vykašlávání hlenu či uvolnění průdušek.
Pokud trpíte na jednu z uvedených nemocí či jen máte nějaké zdravotní potíže, zkuste si uvařit zázvorový nálev či si zázvorem okořenit čaj a zavrtat se s ním do peřin. Skvěle vám nastartuje organismus a vy se po chvíli budete cítit jako znovuzrození.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos