Zdravá náhrada za želatinu? Vyzkoušejte agar
Ať už prostě jen hledáte zdravou alternativu za želatinu nebo jste vegan, jistě oceníte agar. Agar je přírodní alternativou za klasickou želatinu. Vyráběna je z červené řasy gelidium. Agar je skoro bezbarvý a díky tomu, že se vyrábí z řasy, je bohatý na jód. Agar oceníte především v kuchyni při přípravě dezertů.
Zdravá náhrada?
Klasická želatina je vyráběna ze zvířecích chrupavek a kůží, což mnoho osob ani neví. Chcete-li se tomuto produktu vyhnout, ale potřebujete látku svou konzistencí podobnou želatině, vyzkoušejte právě agar. Agar je běžně užíván na východ od nás, zvláště v Číně a Japonsku. Zakoupit ho můžete v podobě prášku, vloček či plátků v prodejnách se zdravou výživou či v běžném supermarketu v sekci zdravá strava.
Více o agaru
Agar je zdravou volbou, jelikož mu nechybí řada minerálních látek, zvláště jódu, hořčíku, vápníku, železa, draslíku a vitamínů. Mohou jej konzumovat i lidé trpící různými chorobami trávicího traktu. Pomůže i při zácpě, vysokém krevním tlaku či nadváze, jelikož nemá žádnou energetickou hodnotu.
Jak si agar připravit?
Agar můžete běžně použít tam, kde byste užili želatinu. Agar se rozpouští ve vodě, nechá se nabobtnat po dobu několika minut. Běžně se používá jedna lžička agaru na 300 ml tekutiny. Poté se agar s trochou soli povaří po dobu 10-20 minut. Přidat ho můžete i do ovocných šťáv či zeleninových vývarů či přelít do misek s ovocem. Nechte jej při pokojové teplotě ztuhnout. Jistě se vám bude hodit i při přípravě dezertů, aspiků, apod.
Zpracování řasy
Jak jsme již zmínili, agar je vyráběn z červené řasy. V řase se vyskytují komplexní polysacharidy podobající se celulóze. Bohužel má řasa výraznou chuť, která se musí při zpracovávání odstranit, aby ve výsledkem produktu nebyla cítit. Užívá se buď komerční metody či metody tradiční. V komerční metodě se užívá kyselina sírová a anorganická bělící rozpouštědla, aby se tato chuť a i barva ztratila. Druhá tradiční metoda je časově náročnější, ale drží se přírodních postupů. Nejdříve jsou řasy posbírány, nasušeny, poté se v době zimy vozí do hor. Vaří se s octem, hrubá vlákna změknou a vytváří se hustá kaše. Tato směs se krájí na tyčinky, které se suší na bambusových tyčích venku na vyschlých rýžových polích. Takto se agar suší i po dobu několika týdnů, doku nejsou vzniklé tyčinky suché a křehké. Dále se už jen strouhají či krájí na menší kousky. Nyní si řekněte, jaký agar vám stojí za to koupit? Přírodně vyrobený agar zakoupíte většinou v prodejnách zdravé výživy s cenou 100 Kč za 30 g. Myslete na to, že vám agar vydrží poměrně dlouhou dobu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos