JídloPrevence

Zjistěte, co stojí za vašimi bolestmi žaludku

Bolesti břicha a bolesti žaludku jsou velmi nepříjemnými komplikacemi, které většinou přicházejí v dobu, kdy se nám to hodí nejméně. Pokud udeří pokaždé, když jíte, buďte ostražití. Důvodů, proč těmito nepříjemným stavy trpíte, může být spousta a některé nemusí být zjevné hned na první pohled. Někdy vám mohou pomoci bylinky, jindy byste měli navštívit svého ošetřujícího lékaře. Podívejme se dnes na nejčastější problémy, které způsobují bolest v břiše.

Intolerance na určitý druh potravin

Intolerance na určitý druh potravin je v dnešní době stále častějším problémem. První nejčastější intolerancí je nesnášenlivost lepku. Pokud si vaše tělo neumí poradit s potravinami obsahující lepek, nejspíš trpíte častými křečemi v břiše. Organismus tak reaguje na pšenici, kuskus, ječmen, či žito, které jsou běžnou součástí pečiva a těstovin. Střeva totiž neumí zpracovat bílkovinu zvanou lepek, a proto reaguje zácpou, nadměrnou plynatostí, nevolnostmi, zvracením a bolestmi břicha.

Druhým nejčastějším problémem, který trápí značnou část populace, je intolerance laktózy. Laktózu najdeme v mléčných produktech, jako je mléko, sýr, jogurt, nebo zmrzlina. Stejně jako lepek, laktóza u lidí, jejichž organismus si s touto látkou neumí poradit, vyvolává nadýmání, plynatost a průjem.

Nejlepším řešením, jak tyto dva problémy odstranit, je vyřadit dané potraviny ze svého jídelníčku.

Alergie

Potravinové alergie jsou dalším častým problém. Pokud sníte potravinu, která ve vašem organismu vyvolá silnou imunitní odezvu, jedná se o alergii. Alergie je mnohem závažnějším problém, než je intolerance. I když mohou alergiky zasáhnout také bolesti břicha, jsou to spíše mírnější symptomy. Pokud totiž člověk sní potravinu, na kterou je alergický, jeho tělo reaguje vyrážkou, průjmem, zvracením, slzením, ale i potížemi s dýcháním a polykáním, otokem jazyka, rtů a hrdla, snížením krevního tlaku a bolestmi na hrudi. Sní-li člověk potravinu, na kterou je alergický (obzvláště je-li silný alergik), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Mezi běžné alergeny patří arašídy, sezam, pšenice, sója, mléko, ryby a korýši. Pokud máte výše uvedené příznaky právě po některé z těchto potravin, může se jednat o alergii.

Oříšky jsou častým problémem alergiků.

Otrava jídlem

Běžnou otravu jídla, za kterými stojí bakterie a viry, většinou provází příznaky jako jsou křeče, bolesti břicha, nevolnost, průjem, zvracení, dehydratace a horečka. Tyto stavy zažil nejspíš už úplně každý. Výsledkem těchto problémů může být špatně tepelně upravené jídlo, syrové potraviny, zkažené jídlo a kontaminovaná voda.

Nejběžnější otravy jsou způsobeny bakterií E. coli, které se nacházejí v syrovém, nebo špatně uvařeném masu, zejména v hovězím. Dále ji můžeme nalézt v syrové zelenině, ovoci, nepasterizovaném mléce a znečištěné vodě.

Druhou bakterií, často postihující zažívací trakt, je B. cereus, která se nachází v syrovém, či špatně upraveném drůbežím mase, kontaminované vodě, nebo nepasterizovaném mléku. Obě tyto bakterie vyvolávají silný průjem, který nastane do 24 hodin od konzumace nakažené potraviny.

Vředy

Vředy nejčastěji vznikají na dvou místech. Je jimi žaludek a počáteční část tenkého střeva. Bolest může pacienta trápit nejen po požití jídla, ale i během dne, či noci. V závislosti na tom, jak brzy po jídle cítíte bolest, můžete zjistit, zda se jedná o vřed žaludeční, nebo vřed duodenální (v tenkém střevě).

Žaludeční vřed se obvykle projeví chvíli po té, co sníte pokrm (do jedné hodiny). Ovšem vředu duodenálním bude trvat déle, než začne bolet. V tomto případě nastává bolest po 45 minutách až 1 hodině.

Vředy jsou obvykle způsobeny H. pylory bakterií, která vyvolává žaludeční infekci. Za tímto problémem může i stát kouření, nadměrná konzumace alkoholu, ozařování a pravidelné užívání protizánětlivých léků, především ibuprofenu a aspirinu.

Bolesti v oblasti břicha může kromě výše uvedených problémů způsobovat i refluxní choroba jícnu, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova nemoc, nebo žlučové kameny. Ať už se jedná o jakýkoliv problém, pokud vás trápí bolesti dlouhodobě, není dobré odkládat návštěvu lékaře. Jen ten může správně určit, o jaký konkrétní problém se jedná a nastavit správnou léčbu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button