KrásaPrevenceZdraví

Vypadávání vlasů a plešatost netrápí jen muže. Jaké mohou být příčiny?

Ztráta vlasů – ať už plešatosti nebo znatelně řídnoucích vlasů – může nastat z různých důvodů. Někdy je vypadávání vlasů vedlejším účinkem zdravotního problému, který je třeba řešit a sám se upraví, když je zdravotní problém správně léčen. Pokud máte co do činění s řídnutím vlasů nebo plešatostí, je důležité navštívit dermatologa, aby se dostal ke kořenům problému a přišel na to, jak zastavit vypadávání vlasů nebo obnovit růst.

Hormonální nerovnováha

Nadbytek androgenů nebo mužských pohlavních hormonů a hormonální nerovnováha jsou nejčastější příčinou vypadávání vlasů, jako je androgenetická alopecie Androgeny hrají roli v ženské a mužské plešatosti.

U plešatosti ženského vzoru mohou androgeny způsobit slabé vlasové folikuly, což také vede k nadměrnému vypadávání. Citlivost na androgeny se může zhoršit během změn souvisejících s estrogenem. Na druhé straně mužská plešatost souvisí se zvýšením androgenu zvaného dihydrotestosteron (DHT). DHT se nejen váže na vlasové folikuly a zastavuje růst vlasů, ale může také zkrátit celkovou životnost vlasů. To se také nazývá androgenetická alopecie.

Problémy se štítnou žlázou

Jiné typy stavů souvisejících s hormony mohou také přispět k vypadávání vlasů. Některé mohou zahrnovat hormony štítné žlázy.

Buď nedostatečná funkce štítné žlázy, nebo hyperaktivní štítná žláza, může vést ke ztrátě vlasů, protože každý stav způsobuje hormonální nerovnováhu. Autoimunitní onemocnění štítné žlázy, jako je Hashimotova tyreoiditida a Gravesova choroba, mohou také přispět k vypadávání vlasů.

zena-ples

Těhotenství

Jiné hormonální nerovnováhy mohou také vést ke ztrátě vlasů, zejména divoce kolísající hormony, ke kterým dochází po těhotenství a porodu.

Hladina estrogenu během těhotenství raketově stoupá, což může dočasně změnit cykly růstu vlasů. Během této doby pravděpodobně zaznamenáte nižší vypadávání vlasů než obvykle.

Protože se hladina estrogenu po těhotenství vrátí k normálu, můžete zaznamenat větší vypadávání vlasů než obvykle. Není také neobvyklé, že si maminky po porodu všimnou řídnoucích vlasů nebo dokonce skvrn plešatosti.

Některé léky

Vypadávání vlasů vedlejším účinkem řady léků užívaných na běžné zdravotní problémy.

Léky na ředění krve, perorální antikoncepce, léky na deprese, protizánětlivé léky a blokátory beta mohou vést k řídnutí vlasů nebo plešatosti. Příliš mnoho vitamínu A a léků na bázi vitaminu A nazývaných retinoidy může také způsobit vypadávání vlasů. Je známo, že některé chemoterapeutické léky používané k léčbě rakoviny způsobují úplnou ztrátu vlasů, protože ničí rakovinné buňky.

Zdroj obrázků: pixababy.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button