PrevenceRady a tipyZdraví

Zpátky do škol a školek! Posilujte preventivně imunitní systém vašich dětí a chraňte je před mnoha riziky

Děti se opět vydávají do škol, kde na ně mohou čekat mnohá zdravotní rizika. Podzimní a zimní období jsou tímto typická, jelikož nastupuje období chřipek a nachlazení, do toho se však přidává také riziko nákazy koronavirem. Posilujte proto imunitní systém vašich dětí již od počátku školní docházky. Můžete tak preventivně snižovat riziko nákazy a dbát na zdraví vašich dětí.

Zdravotní rizika

Pro děti samotné riziko představuje nejen střet s množstvím osob každý den, neznámými viry a bakteriemi, ale také stres z nového prostředí a režimu, které na ně ve škole může čekat. Důležité je děti na tyto změny připravovat a preventivně je chránit před zdravotními riziky. Zejména malé děti bývají často nemocné po nástupu do školky či školního kolektivu.

Začněte vitamíny

Během letních dnů si děti zpravidla dopřávají dostatek vitamínů a slunečního záření. Na podzim se mění počasí i náš jídelníček. Důležité je bát na denní příjem vitamínů ve stravě dítěte, například i s pomocí doplňků stravy. Pokud víte, že je jídelníček vašeho dítěte dostatečně pestrý a bohatý na čerstvou zeleninu a ovoce každý den, nemusíte se stresovat. V opačném případě je vhodné zvolit jistotu v podobě doplňku stravy. V období respiračních rizik je vhodné imunitu podpořit vyššími dávkami B-komplexu, vitamínu D a C, zinkem či selenem. Dobré je dbát i na přísun probiotik.

Dostatek odpočinku

Cítí-li se vaše dítě během podzimních dnů více unavené a potřebuje odpočívat, nechte jej. I vy jistě pociťujete přísun podzimní únavy. Důležité také je, aby se dít při nachlazení opravdu dobře vyleželo a organismus si dostatečně odpočinul. Rychlé návraty do škol mohou znamenat opakující se nachlazení či virózy, jelikož bude obranyschopnost vašeho dítěte stále oslabena.

Bylinky

Posilovat imunitní systém můžete i přírodní cestou s pomocí několika osvědčených bylin. Vhodný je například rakytník řešetlákový, který můžete dětem podávat v různé formě, ať už sirupu, čaje či bonbonů. Dále je vhodný šišák bajkalský, ženšenové přípravky, echinacea či grapefruitová jadérka. Chybět by vám doma neměl ani jitrocelový sirup, který rychle pomůže při bolestech v krku. Dobrou volbou je také tymiánový sirup či čaj.

Postupné otužování

I pro děti je vhodnou prevencí nachlazení i viróz postupné otužování. Nepředstavujte si, že vaše děti se musí každý den sprchovat ledovou vodou, to v žádném případě. Otužovat můžete děti postupně tím, že jim budete nechávat před spaním otevřené okno, snižovat teplotu v pokojích či teplotu vody při sprchování. Otužování by mělo být opravdu pomalé, ale může efektivně posílit jejich obranyschopnost.

Držte se těchto zásad

  • Snažte se s dětmi pravidelně chodit na procházky a do přírody, aby byly na čerstvém vzduchu. Díky němu se totiž prokrvují dýchací cesty a sliznice očí i uší. To vše sebou nese lepší odolnost.
  • Klíčem k úspěchu je také pravidelný pohyb, třeba ve formě sportovních aktivit. Pravidelný pohyb posiluje imunitní systém dětí i dospělých.
  • Nastavte dětem pravidelný režim týkající se především spánku. Dbejte na to, aby váš potom chodil spát v určitou večerní hodinu a vstával každý den ve stejný čas. Děti si na režim poměrně rychle zvyknou a představuje pro ně jistotu. Pravidelný režim má samozřejmě pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví dětí.
  • Dbejte na dostatečnou hygienu. Veďte děti k tomu, aby si pravidelně myly ruce, a to po použití toalety, ale i po příchodu domů.
  • Snažte se dětem vařit pestrou a vyváženou stravu, která jim dodá potřebné živiny a posílí také jejich imunitní systém.

Hygiena a roušky

Vzhledem k momentálnímu dění je možné, že bude nutné nosit roušky ve vnitřních prostorách, tedy i v některých částech škol. Pořiďte proto vašim dětem zásobu roušek, které si budou moci pravidelně měnit. Pro děti jsou vhodné látky rouškové, které budou muset nosit pravděpodobně jen na chodbách a ve společných prostor, kde se potkávají s dalšími dětmi. Dají se opakovaně používat a nemusíte kupovat roušky jednorázové. Důležité je dítě seznámit s pravidly dodržovanými při nošení roušky, jejich uskladnění, ale i s hygienickými pravidly, hodit se jistě bude také malé balení dezinfekčního gelu v tašce.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button