Vždy v čase kolem velikonoc a začínajícího jara se dělávala tradiční kopřivová polévka a kopřivová omáčka.
Kopřiva je velmi léčivá bylina, trhali se mladé lístky, které se bez stonků použily k vaření.
Věřilo se, že polévka i omáčka dodají po zimě sílu a osvěží tělo svými vitamíny. Přinášíme vám tradiční recepty ze starých kuchařek na obě tato jídla.
Určitě je vyzkoušejte!
Kopřivová polévka
Ingredience
150 g mrkve
150 g brambor
150 g celeru
mladé kopřivy
máslo
250 ml 33% smetany
sůl
Postup
Očištěnou zeleninu nakrájíme nahrubo a spolu s kopřivami vložíme do kastrolu, zalijeme vodou, přivedeme k varu, přidáme máslo a vaříme doměkka. Poté rozmixujeme a zjemníme smetanou a dochutíme solí.
Kopřivová smetanová omáčka
Ingredience
Větší hrnec lístků kopřiv, 250ml smetany, 3 stroužky česneku, 1-2 lžíce hladké mouky, kousek másla, 1 střední cibule, sůl, pepř
Postup
Natrháme kopřivy, umyjeme, spaříme a asi minutu povaříme. V kastrůlku na másle si orestujeme nadrobno cibulku dozlatova, přidáme 1-2 lžíce hladké mouky a chvilku orestujeme jíšku, kterou vmícháme do hrnce s kopřivama a vodou. Přidáme smetanu a ponorným mixérem rozmixujeme dohladka. Ještě 15 minut povaříme a je hotovo. Omáčka je podobná špenátu, takže se hodí třeba k plněným bramborovým knedlíkům, k pečenému masu a podobně. Dobrou chuť.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos