JídloVitamíny

Proč konzumovat fíky? Podporují trávení, zbavují stresu a pomohou vám zhubnout

Čerstvé plody fíkovníku si můžete dopřát především přes léto, buď zakoupené v supermarketu nebo na vaší dovolené. Chuť fíků je lahodná, jemná, doprovázená křupáním zrníček. Fíky nejsou však ceněné jen pro jejich chuť, ale i pro účinky na vaše zdraví. Podporují trávení, pomáhají v hubnutí, povzbudí při únavě,… O jejich účincích na vaše zdraví se dozvíte v dnešním článku.

Pro vegany i jako prevence

Fíky obsahují vitamín E, B6, B1 a B2, nechybí jim ani vitamín A a C. Z minerálních látek na vás ve fíku čeká především draslík, vápník, hořčík a železo. Největším podílem jsou v nich zastoupeny cukry, ale nechybí jim ani pektiny, buničiny, bílkoviny a jen střípek tuků. Fíky jsou vhodné jako náhražka za nezdravé sladkosti ve chvílích, kdy vás honí mlsná. Jsou i skvělou svačinou či přísadou do smoothie. Různé nápoje a dezerty totiž mohou přirozeně osladit.

Bohaté na vlákninu

Konzumovat fíky by měli všichni, kteří mají problém se zácpou či trávením potravy. Fíky jsou bohaté na vlákninu rozpustnou (pektin) i nerozpustnou, která vás chrání před zácpou. Při větším požití se fíky stávají přírodním projímadlem. Jeden fík vás dokáže skvěle zasytit, dodá energii, vyživuje nervy, mozek a pomáhá vám díky obsahu vlákniny zhubnout.

Čerstvé i sušené

Čerstvé fíky jsou samozřejmě nejbohatší na vitamíny a minerály, ale i sušené fíky si zachovávají obsah vlákniny a jsou pro vás podobně příznivé jako ty čerstvé.

Kdy fíky konzumovat?

  • když jste unavení, bez energie
  • potřebujete se soustředit
  • chcete zmírnit obtíže doprovázející menstruaci
  • chcete-li zhubnout
  • jste ve stresu
  • trápí vás trávení, potřebujete podpořit střevní flóru
  • při respiračních potížích

Dopřejte si fíky čerstvé či sušené, které si předem namočíte do vody či mléka. Fíky jsou výborné k sýrům, na obložené chlebíčky, do dezertů i pečené s medem. Připomeňte si chuť léta s tímto jedinečným plodem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button