Ájurvédská masáž chodidel
O ájurvédské medicíně neboli ájurvédě jsme již několikrát psali, a pokud někteří z vás ještě nevědí, o co se jedná, seznamte se s indickou tradiční medicínou. Stejně, jako jsme my zvyklí na určité rutinní záležitosti (čištění zubů, koupel, cvičení, stravování) i ájurvéda doporučuje určité aktivity provádět s jistou pravidelností. Každodenními záležitosti se konkrétně zabývá Din Charya, která spadá pod hlavičku tohoto indického léčitelství. A mezi jednu doporučenou činnost patří také masáž chodidel neboli Pada Abhyangam.
Masáž chodidel
Existuje několik technik, jak masírovat a manipulovat s nohami. Dnes se zaměříme na ten nejjednodušší způsob, který je vhodný praktikovat denně. Jako masážní olej je vhodné například domácí ghí (jedná se o přepuštěné máslo), sezamový olej, hořčičný olej, olivový olej, kokosový olej, nebo jakýkoliv jiný relaxační olej.
Postup masáže
Pár kapek vámi zvoleného oleje naneste na chodidla. Jako pomocník vám poslouží cokoliv s hladkým povrchem (nejlépe kovové misky). Tento předmět postavte na pevný povrch a chodidly o něj jemně třete. Pohybujte jimi krouživými pohyby v obou směrech. Každému chodidlu je vhodné se věnovat 3-10 minut. Jakmile dokončíte masáž, chodidla si umyjte teplou vodou. Tento postup můžete praktikovat kdykoliv během dne, nejefektivnější je však těsně před spaním.
Výhody pravidelné masáže
Pravidelná masáž chodidel s sebou přináší tyto výhody:
- Zmírňuje úzkostné stavy.
- Navozuje pocity uvolnění.
- Přináší zdravý spánek.
- Uvolňuje stres a napětí.
- Zlepšuje krevní oběh.
- Omlazuje celé tělo.
- Zlepšuje trávení.
- Odstraňuje bolest chodidel a nohou.
- Zlepšuje zrak.
- Obnovuje mládí a vitalitu.
- Vyživuje vlasové folikuly.
Možná se ptáte, jak obyčejná masáž může pomoci i s růstem vlasů. Je to prosté. Na chodidlech se nachází nejvíce nervových zakončení, tedy akupunkturních bodů, které ovlivňují funkci celého těla. Budete-li pravidelně masírovat chodidla a tedy aktivovat tyto body, zlepšíte celkový stav vašeho organismu.
Pokud máte diagnostikované jakékoliv onemocnění, měli byste si o pravidelném masírování nejdříve pohovořit se svým ošetřujícím lékařem.
Zahrňte masáž chodidel do své denní rutiny.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos