Spolupráce

Aktuální trendy ve výživě pro rok 2022: Zacíleno je hlavně na boj proti obezitě

Nedávné průzkumy potvrdily, že Česko trápí prudký nárůst nadváhy a obezity. Podle aktuálních údajů se s ní v ČR potýká až neuvěřitelných 66 % populace. To je skutečně alarmující číslo, a není také divu, že taková čísla znepokojí nejen lékaře, ale také odborníky na zdravou stravu. Pokud vás také nadváha trápí a chcete s ní letos konečně něco udělat, můžete vyzkoušet nové trendy, které slibují zdravé a postupné hubnutí bez jojo efektu. Zdravá výživa sice nezní zrovna skvěle, ale s těmito dietami by se vám konečně mohlo podařit dostat k cíli.

Středomořská dieta 

Tato dieta se považuje za jakýsi standard v preventivní medicíně, a i v roce 2022 se těší mimořádné oblibě mezi odborníky i laiky. Ukazuje se, že tento způsob stravování zaručuje nejen štíhlou linii, ale také zdraví srdce, mozku a snížení rizika rakoviny nebo mozkové příhody. Tento typ stravování je bohatý především na čerstvé ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, ryby a korýše. Nevynechávají se ale ani tuky, a to zejména prostřednictvím olivového oleje. Omezuje naopak konzumaci červeného masa, uzenin a sladkostí.

Dash dieta

Tato dieta je prý zárukou zdravého srdce. Zaměřuje se totiž zejména na potraviny s nízkým příjmem sodíku a studie ukazují, že účinně snižuje krevní tlak, a také reguluje množství cholesterolu v krvi. Klíčem je tedy snížení příjmu soli ve stravě, naopak se doporučuje bohatá konzumace ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, ale také mléčných výrobků. Sůl se daří maximálně omezit díky používání bylinek a koření.

Flexitariánská dieta 

Určitě jste zaznamenali velký vzestup rostlinné stravy. Objevují se nové veganské potraviny a různé druhy zboží se najednou začínají nabízet i v provedení bez masa či mléčných výrobků. Přibývá tedy i dost těch, kteří věří, že právě rostlinná strava jim pomůže zhubnout. Není to špatná myšlenka, ale dejte si pozor na to, že mnoho veganských potravin se řadí k vysoce zpracovaným potravinám bohatým na tuky a sacharidy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button