JídloPrevence

Chilli papričky snižují riziko úmrtnosti: zakousněte se do nich s chutí

Chilli papričky a jejich výzkumy o nich nasvědčují tomu, že mohou prodloužit život. Je totiž méně pravděpodobné, že zemřete na srdeční onemocnění nebo rakovinu. Nové poznatky studií chilli papriček zjistily, že snižují riziko úmrtnosti na srdeční choroby o 23%, na rakovinu až o 25%. Také všeobecně, ať je příčina jakákoliv, jsou chilli papričky pro konzumenty zdravotním přínosem, oproti lidem, kteří je pozřou jen zřídka.

Kajenské odrůdy a jalapeña, mohou mít protizánětlivé, antioxidační, protirakovinné a regulační účinky na hladinu glukózy v krvi. Zdravotní výhody jsou přisuzované hlavně kapsaicinu. Jedná se o rostlinnou sloučeninu v chilli papričkách, kterou rozpoznáváme jejich pikantní chuť.

Silnější imunitní systém

Jsou zdrojem vitamínu A, který je nezbytný pro posílení imunitního systému. Je také známo, že pomáhá udržovat zdraví očí. Chilli papričky mají také vysoký obsah vitamínu C, který podporuje nejen imunitní funkce, ale i hojení ran. Je to až k nevíře, ale 1/4 šálku nasekaných chilli papriček obsahuje vitamín C na celý den.

Ochrana před volnými radikály

Vitamín A je rovněž intenzivním antioxidantem, podobně i flavonoidy, jako je beta karoten, lutein, zeaxanthin a kryptoxanthin. To vše je ukryto v chilli papričkách a chrání tělo před účinky volných radikálů.

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Kajenské papriky snižují cholesterol v krvi – LDL a triglyceridy.

Zrychlují metabolismus

Kapsaicin může někdy také mírně urychlit metabolismus, takže spálíte více kalorií, jak v klidu, tak během cvičení.

Tlumí záněty střev

Když se zakousnete do chilli papričky, kapsaicin se připojí k receptoru, který komunikuje s jinými buňkami a mozkem. Když se kapsaicin naváže na receptory v zažívacím traktu, vytváří chemickou látku zvanou anandamid. Ten snižuje zánět ve střevě, který je způsoben zánětlivým onemocněním střev – ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button