Co je parosmie a jak ji poznat?
Máte potíže s čichem a některé zcela přirozené a voňavé věci a potraviny vám nepříjemně smrdí a je vám z nich na zvracení? Možná trpíte parosmií. Jak se tato nemoc projevuje?
Co je parosmie?
Parosmie neboli porucha čichu je jev, při kterém dochází k zkreslenému vnímání pachů. Některé zcela běžné pachy se lidem trpícím parosmií jeví jako nepříjemné a někdy i velmi zapáchající. I běžné věci jim mohou připomínat například zápach odpadků nebo zkaženého masa. Samotné slovo parosmie pochází z řečtiny a přirozená vůně je vnímána například jako pach spáleniny, jindy připomíná hnijící a rozkládající se věci a dokonce může připomínat chemický či fekální zápach.
Příčiny čichové poruchy
Důvodů, proč k výskytu této poruchy u lidí dochází, je několik. Toto jsou ty nejčastější příčiny:
- covid-19
- doprovodný jev některých neurodegenerativních onemocnění
- následek zánětu nosních dutin
- poranění hlavy
- vystavení toxinům, chemikáliím a podobně
- nádor v hlavě
- stáří
- poškození čichového nervu
- autoimunní důvody
- kouření
- skladba jídelníčku
Ačkoliv je parosmie častěji získaná, někteří jedinci jsou k jejímu výskytu náchylnější kvůli genetice. Někdy může být porucha čichu také doprovodným jevem Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Pozoruhodné je, že vyšší riziko výskytu parosmie je u kuřáků a také u lidí, kteří ve svém jídelníčku mají nedostatek vitaminu B12.
Covid-19
Počet pacientů trpících parosomií se výrazně zvýšil po roce 2020, kdy proběhla pandemie viru covid-19. Právě porucha čichového spektra je jedním z následných symptomů této infekce. Parosmie se u pacientů, kteří prodělali covid-19, vyskytuje buď po anosmii neboli úplné ztrátě čichu během nemoci, případně jako jeden z následků. Zajímavé je, že parosmie se může vyskytnout dokonce i v řádů týdnů či měsíců po prodělání covidu. Právě kvůli covidu-19 se začala parosmie více zkoumat a najednou již není považována za tak vzácnou.
Rizikové faktory pro vznik parosmie
Kromě již zmíněných příčin výskytu parosmie, existují také další rizikové faktory, které ale můžete ovlivnit. Tím nejhlavnějším je místo, kde žijete. Obyvatelé oblastí, jež mají vysokou úroveň znečištění, jsou vystaveni mnohem většímu riziku než ti, kteří žijí v oblastech s čistým vzduchem.
Příznaky a diagnostika parosmie
Prodělali jste covid-19 a máte pocit, že se vaše vnímání některých pachů změnilo? Diagnostiku parosmie zvládnete i sami. Toto jsou její nejčastější příznaky:
- zkreslené vnímání známých pachů
- některé běžné pachy u vás vyvolávají pocity na zvracení
- někde se může vyskytnout také snížení chuti k jídlu, protože oblíbené pokrmy zapáchají jinak
- časem se k parosmii mohou přidat úzkosti a deprese
Abyste měli jistotu, že trpíte parosmií, je možné podstoupit čichové testy. Na základě jejich výsledků je možné posoudit, zda jí skutečně trpíte.
Zajímavosti o parosmii
- Porucha čichu se častěji vyskytuje u žen než u mužů, a podle dat po pandemii covidu-19 častěji postihuje mladší ženy.
- Lidé trpící touto poruchou často popisují, že ačkoliv jídlo chutná normálně, jeho vůně je natolik odpudivá, že je pro ně náročné ho vůbec pozřít.
- Protože až do roku 2020 byla parosmie vzácná, nebylo jejímu výzkumu věnováno tolik prostoru a času. To se ovšem změnilo s nárůstem pacientů a po pandemii odstartovaly nové výzkumu čichu.
- V některých případech může změna či ztráta čichu předznamenat výskyt neurologického onemocnění.
- Dokonce se může objevit i několik let předtím, než se dostaví další příznaky.
- U některých pacientů může v důsledku parosmie dojít k podvýživě.
- Ve většině případů parosmie časem vymizí, ale objevují se také případy, kdy se stane trvalou či chronickou.
- Někdy se mohou dokonce vyskytnout čichové halucinace zvané fantosmie. Ty se projevují vnímáním pachů, které ve skutečnosti neexistují a dokonce není přítomný ani jejich případný zdroj.
- Součástí parosmie je také čichový paradox. Čím oblíbenější byl pach před nemocí, tím nechutnější je během parosmie. Oblíbená jídla a parfémy mohou páchnout jako kanalizace, zkažené maso, hniloba a podobně.
Léčba
Odpověď na otázku, jak parosmii léčit, není zcela jednoznačná. K léčbě se totiž využívá několik postupů. Lékaři mohou předepsat kortikosteroidy, které snižují záněty. Další možností je praktikování čichového tréninku, v jehož rámci pacienti pravidelně čichají vybrané pachy a časem u nich může díky tomu dojít k obnovení normálního čichu. Někdy lékaři dokonce přistoupí k chirurgickému zákroku. K zmírnění příznaků pomáhá také změna skladby jídelníčku a vyhýbání se potravinám, jejichž pach nedělá pacientům dobře.
Součástí léčby by mělo být také vyhledání podpůrné pomoci od terapeuta. Parosmie se totiž negativně odráží na psychické pohodě a pacienti mohou snadno propadnout beznaději. Není proto od věci pravidelné docházení na terapii, během které se předejde depresím a dalším psychickým stavům, které se u pacientů s poruchou čichu mohou vyskytnout.
Parosmie je onemocnění, které bylo až do roku 2020 poměrně vzácné a nebyla mu věnována pozornost, nicméně covid-19 to změnil a pacientů, kteří odlišně vnímají pachy, se najednou vyskytuje v celosvětové populaci poměrně dost. Naštěstí je velká pravděpodobnost, že porucha čichu v horizontu měsíců či let odezní a vnímání pachů se opět vrátí do normálu. Máte ve svém okolí někoho, kdo parosmií trpí nebo jste se s ní snad sami setkali?
Zdroj textu: www.apollohospitals.com, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos