Co je premenstruační dysforická porucha?
Mnoho žen před nástupem menstruace trápí bolesti hlavy, únava, deprese a zvýšená podrážděnost. Kdy se může jednat o premenstruační dysforickou poruchu?
Premenstruační syndrom
Řada žen dobře zná takzvané PMS neboli premenstruační syndrom. Jakmile se přiblíží doba měsíčků, začnou se u nich projevovat následující příznaky:
- bolest hlavy
- bolest v oblasti podbřišku
- výkyvy nálad
- nepříjemné pocity napětí v prsou
- plačtivost
- horší koncentrace
Tyto duševní projevy jsou doprovázeny také těmi tělesnými. Ty jsou následující:
- zadržování vody v těle
- bolesti zad
- plynatost
- zácpa
- nevolnost
- zhoršený stav pleti
Premenstruační syndrom se u každé ženy projevuje v jiné míře. Zatímco některé ho prožívají pouze lehce, jiné jsou kvůli němu značně omezeny ve svém běžném fungování a není výjimkou, že si musejí vybrat den dovolené.
Rozdíl mezi PMS a PMDD
Když se ale příznaky PMS stanou skutečně nesnesitelnými, může se jednat již o jiný syndrom, takzvaný PMDD neboli premenstruační dysforickou poruchu. Ta je klasifikována jako závažná forma PMS a má negativní vliv na psychickou i fyzickou stránku. Stejně jako premenstruační syndrom, také premenstruační dysforická porucha se u žen objevuje v období po ovulaci a před příchodem další menstruace a postupně vymizí s příchodem krvácení. Zkratka PMDD byla odvozena z anglického názvu premenstrual dysphoric disorder.
Psychické projevy premenstruační dysforické poruchy
PMDD se projevuje podobně jako PMS, ale jak jsme si již řekli, v mnohem horší míře. Toto jsou nejčastější psychické příznaky premenstruační dysforické poruchy:
- silná úzkost
- pocity beznaděje
- deprese
- hněv
- silná podrážděnost
- nepředvídatelné výkyvy nálad
- nesoustředěnost
- pocity přetížení
- pocity absolutní ztráty kontroly
Tělesné projevy premenstruační dysforické poruchy
Nejsou to ale pouze psychické projevy, které PMDD doprovázejí. Ženy se musejí vyrovnat také s celou řadou tělesných symptomů. Jaké jsou ty nejčastější tělesné projevy premenstruační dysforické poruchy?
- Extrémní únava
- bolest svalů
- bolest kloubů
- bolest hlavy
- nadýmání
- nespavost či naopak neustálá potřeba spánku
- citlivost prsou
Proč se objevuje PMDD?
Důvody, proč se PMDD u některých žen vyskytuje, nebyly dosud zcela objasněny. Nicméně se ví, že některé ženy k nim mají genetické predispozice. Pokud se v rodině vyskytla premenstruační dysforická porucha, je pravděpodobné, že se objeví také u dalších žen.
Někteří lékaři se domnívají, že příčiny PMDD mohou souviset s hormonálními změny, které provázejí menstruační cyklus. Také existuje teorie, podle které může být na vině nízká hladina hormonu štěstí – tedy serotoninu. To by vysvětlovalo, proč se objevují tak razantní propady nálad a sklony k depresím. Aby ovšem mohlo být stanoveno, co skutečně tuto poruchu způsobuje, je nezbytné provést další testy a studie. Zatím se mohou ženy trpící PMDD spolehnout na dostupnou pomoc.
Léčba PMDD
Protože nejsou známy oficiální příčiny PMDD, při léčbě se pracuje s tím, co může ženám průběh premenstruačního období usnadnit. Jestliže je situace skutečně vážná a PMDD ovlivňuje každodenní život ženy, přistupuje se k léčbě antidepresivy a antikoncepční pilulkami. Ženy, které ale raději dávají přednost pomoci z přírody, mají naštěstí také možnost utlumit a předcházet některým příznakům.
Přírodní léčba
Dobré je začít skladbou jídelníčku. Jídlo totiž v mnoha případech skutečně funguje jako ten nejlepší lék. Zvýšený důraz by měl být kladen na dostatečný příjem vápníku, hořčíku a vitamínu B6.
Vápník
Vápník lze do stravy zařadit v podobě mléka a mléčných výrobků, lískových oříšků, mandlí a také díky petrželce, pažitce a kopru.
Hořčík
Hořčík najdete v rybách, drůbežím mase, luštěninách, droždí, ale hlavně v kvalitní tmavé čokoládě, což je rozhodně surovina, kterou většina žen v období před menstruací ocení. Kromě toho, že je cenným zdrojem hořčíku, totiž dokáže také zlepšit náladu.
Vitamin B6
Vitamin B6 neboli pyridoxin se skrývá v rýži, fazolích, banánech, špenátu, mrkvi, bramborách, zelí, avokádu a vajíčkách. Tento vitamin napomáhá regulovat hladinu hormonů.
Jak snížit nepříjemné projevy PMDD
Kromě toho, že se zaměříte na správný jídelníček, lze nepříjemné symptomy PMDD zmírnit také s pomocí následujících tipů.
Konzumujte kofein s mírou
Kromě zařazení potravin s obsahem vápníku, hořčíku a vitamínu B6 by se měly ženy trpící PMDD zaměřit také na množství přijatého kofeinu. Ze studií totiž vyplývá, že nadměrný přísun kofeinu přispívá k hormonální nerovnováze, tím pádem je průběh PMS a PMDD ještě horší.
Pozor na alkohol a cigarety
Ani alkohol a cigarety nejsou pro ženské tělo přínosné. Alkohol má prokazatelné účinky na hypotalamus, tedy část mozku, jež má na starost vylučování důležitých hormonů. Pokud je tedy konzumace alkoholu vysoká, může dojít k zhoršení projevů již tak nepříjemné poruchy. O škodlivost cigaret na lidské tělo snad ani není nutné se zmiňovat. Alkohol a cigarety navíc mohou způsobovat také potíže při snaze o otěhotnění.
Nezanedbávejte spánek
Lidské tělo potřebuje k správnému fungování dostatek odpočinku. Nepodceňujte proto význam spánku a snažte se do postele uléhat tak, abyste si mohli užít alespoň sedm nerušených hodin spánku.
Dejte šanci józe
Jsou-li pro ženu bolesti a neustálé výkyvy nálad před blížící se menstruací neúnosné, lze je zmírnit s pomocí vhodně zvoleného cvičení. V podobných případech se skvěle osvědčila jóga.
Ženy, které trpí premenstruační dysforickou poruchou, se musejí potýkat s řadou nepříjemných projevů a je zcela pochopitelné, že jim mohou zasahovat také do běžného života. Naštěstí lze využít několik tipů, které jim pomohou nepříjemné období před menstruací přečkat ve větší pohodě.
Zdroj textu: www.nzip.cz, www.magistra.cz
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos