Co všechno v lidském těle má na starost bloudivý nerv?
Víte, jaké nervy se v lidském těle skrývají a k čemu konkrétně slouží nervus vagus?
Co je nervus vagus
Bloudivý nerv, kterému se latinsky říká nervus vagus, je desátý hlavový nerv a je považován za jeden z nejdůležitějších nervů parasympatického nervového systému. Již z jeho zvláštního názvu je snadné vyčíst, že je skutečně zajímavý. Také jeho latinský název totiž odkazuje k tomu, že je skutečně bloudivý.
Funkce bloudivého nervu
Již samotná funkce bloudivého nervu je smíšená a má motorickou i senzorickou funkci. Nervus vagus totiž skutečně bloudí celým tělem od hlavy až do břicha. Při své cestě navíc nervově zásobuje:
- srdce
- plíce
- jícen
- hrtan
- žaludek
- střeva
Nejdůležitější funkcí bloudivého nervu je pomáhat tělu relaxovat a regenerovat. To dělá několika způsoby.
Motorické funkce
Bloudivý nerv stimuluje svaly v hltanu, hrtanu a měkkém patře, čímž přímo ovlivňuje polykání a také má vliv na řeč. Díky tomu, že dokáže stimulovat svaly přímo v našem srdci, má přímý vliv na srdeční frekvence a dokáže zpomalit tep. Dále také ovlivňuje pohyb potravy v trávicím traktu a podporuje funkci žaludku a střev.
Senzorické funkce
Mezi senzorické funkce bloudivého nervu patří přenášení informací z některých orgánů do mozku. Díky tomu dokáže mozek vyslat signály do těla, a tím regulovat například dech, polykací a kašlací reflex a mnoho dalších.
Jak poznat, že se něco děje?
Podle signálů, které vám tělo dává, můžete snadno poznat, zda bloudivý nerv funguje, jak má. Na pozoru byste se měli mít tehdy, když se u vás objeví některý z následujících příznaků:
- bolest břicha
- nadýmání
- ztráta chuti k jídlu
- náhlý a nevysvětlitelný úbytek na váze
- změny krevního tlaku
- výkyvy hladiny cukru v krvi
- potíže s polykáním
- ztráta hlasu
- závratě
Jak podpořit správnou funkci bloudivého nervu?
Aby nervus vagus správně fungoval, existuje mnoho činností, jimiž se o to můžete zasloužit.
Relaxujte
Protože hlavní funkcí bloudivého nervu je starání se o to, že lidské tělo odpočívá a relaxuje, skvělou metodou, jež vede k podpoře jeho správného fungování je jednoduchá relaxace. Dopřávejte si pravidelně zasloužený odpočinek, věnujte se józe, taiči a dalším sportům, které vám pomohou dostat se do psychické pohody.
Dýchejte
Protože bloudivý nerv je propojen také s dýcháním, můžete ho jednoduše aktivovat hlubokým bráničním dýcháním a nebo zíváním. Zajímavostí je, že nervus vaagus se zapojí také tehdy, když lapáte po dechu, například ve chvíli, kdy vás něco vyděsí neo zaskočí. Jakmile ale hrozba pomine, bloudivý nerv se dá do práce a opět vaše tělo vrátí zpět do klidového režimu a zklidní váš srdeční tep.
Zpívejte a smějte se
Podpořit činnost bloudivého nervu můžete také zpíváním a smíchem, neboť nervus vagus je spojen s hlasivkami a také vám zpomalí srdeční tep poté, co se dosmějete. Zároveň při obou činnostech dochází k tvorbě endorfinů, tudíž budete šťastnější.
Ponořte se do ledové vody
Hitem posledních let je otužování se a ponořování se do ledové vody. Pokud jste dosud neměli dostatečný důvod tuto techniku vyzkoušet, nyní ho máte. Ponořením se do ledové vody totiž dojde k zpomalení srdečního tepu a zúžení krevních cév. Aby ale vše proběhlo správně, je dobré s otužováním začít postupně a osvojit si také dechová cvičení, jež vám pobyt v chladu zpříjemní. Ideálním začátkem je ponoření obličeje do umyvadla s ledovou vodou a sprchování ve studené vodě. Jakmile si na chlad začnete zvykat, můžete pobyt v ledové vodě postupně prodlužovat.
Využití funkce bloudivého nervu při léčbě deprese
Setkali jste se někdy s pojmem vagová nervová stimulace, vagová stimulace nebo jednoduše se zkratkou VNS? Jedná se o léčebnou metodu, jež se využívá při léčbě deprese a epilepsie v případě, že jiné metody léčby nezabírají. Při vagové stimulaci dochází k elektrické stimulaci bloudivého nervu. Tato léčebná metoda spočívá v tom, že pacientovi je voperován přístroj, jenž je podobný kardiostimulátoru. Toto zařízení se vkládá pod levou klíční kost a dvě elektrody jsou voperovány na levou stranu krku, kde přímo stimulují bloudivý nerv. VNS epilepsii neléčí, ale dokáže potlačovat záchvaty a pacientovi tak zpříjemní život. Někteří pacienti, které trápí epilepsie, dokonce uvádějí, že po vagové nervové stimulaci se jim také zlepšila paměť a dokonce i nálada. S VNS se navíc pojí minimální nežádoucí účinky, mezi něž patří:
- chrapot
- kašel
- brnění v krku v oblasti elektrod
Obecně jsou ale stimulátory dobře snášeny a v České republice je mohou zavádět jen vybraná pracoviště.
Spojitost mezi bloudivým nervem a omdléváním
Poměrně zajímavá je také spojitost mezi bloudivým nervem a omdléváním. Pokud jste někdy zažili nepříjemné motání hlavy nebo náhlou nevolnost od žaludku, je za tyto stavy zodpovědný právě váš bloudivý nerv. Tělo totiž v reakci na nadměrný stres stimuluje bloudivý nerv, což se dočká okamžité reakce v podobě poklesu krevního tlaku a snížení frekvence srdečního tepu.
Pokud je nervus vagus stimulován nadměrně a vy prožíváte extrémní stres, může být omezen průtok krve do mozku, což způsobí právě dočasnou ztrátu vědomí. V případě, že zvládnete včas zareagovat a posadit se před tím, než se vám zatmí před očima a omdlíte, symptomy během pár okamžiků odezní.
Bloudivý nerv je nezbytnou a velice zajímavou částí lidského tělo. Propojuje mnoho orgánů a má na starost hned několik funkcí. Jeho správnou funkčnost můžete podpořit pravidelným odpočinkem, dýcháním i otužováním.
Zdroj textu: www.healthline.com, www.my.clevelandclinic.org
Zdroj foto: www.freeepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos