Domácí sirup z rýmovníku
Rýmovník (Plectranthusargentatus) chcete-li molice-úžasná pokojovka, která nejen krásně vypadá, velmi jednoduše se množí a přežije i ve skleničce s vodou, ale především úžasná bylina proti nachlazení. Sirup z ní je tak lahodný, že ho budete přidávat i do čaje jako prevenci a sladidlo. V podstatě ho můžete používat jako klasický med, takže krom teplých nápojů také jen tak na pečivo nebo do obilných kaší.
Ovšem rýma, zvýšená teplota, kašel a nachlazení nejsou jediné oblasti, proti kterým rýmovníkový sirup využijete. Pomáhá také například při bolestech hlavy a pomůže odbourat také potíže zažívacího traktu apod.
Existují dva způsoby přípravy sirupu z rýmovníku. Oba Vás dovedou k lahodnému a hustému sirupu, který zatočí nejenom s podzimním nachlazením, ale pomáhá i při migréně nebo horečce. Sirupem si můžete sladit čaj, grog, přelít s ním palačinky, dát ho do jogurtu, nebo kamkoliv jinam, kde probudí nové chutě a zažene nemoci.
Co si připravit
– 30 – 40 středních lístků rýmovníku na vařený, alespoň 50 větších lístků rýmovníku na nevařený sirup
– vodu
– 1 kg cukru krupice
– 1 citrón nebo limetku
– 1 pomeranč
Vařený sirup
Účinků vařeného sirupu z rýmovníku si užijete mnohem rychleji, než při jeho nevařené variantě. Vařený sirup bude hotový druhý den poté, co začnete s jeho přípravou,a bude mít delší trvanlivost jeho trvanlivost.
Z očištěných lístků rýmovníku a nakrájených plátků citrusů, nejlépe v bio kvalitě, si den před vařením sirupu připravte odvar. Směs nasypte do hrnce, zalijte horkou vodou a nechte přikryté do druhého dne. Druhý den zceďte odvar a tekutinu znovu přiveďte k varu. Ztlumte plamen a pomalu vmíchávejte cukr. Za občasného zamíchání vařte na mírném stupni, dokud sirup nezačne houstnout a nedostane měděnou barvu. . Sirup po vychladnutí zhoustne. Ještě teplý sirup nalijte do vyvařených skleniček, pořádně zavřete a otočte víčkem dolů. Sirup uchovávejte na temném a chladném místě.
Sirup bez vaření
Na sirup bez vaření budete potřebovat alespoň 50 větších lístků (čím více, tím účinnější sirup) a mnohem více času. Lístky nakrájejte na menší kousky a prokládejte s plátky citrusů a cukrem do větší, uzavíratelné sklenice. Naplněnou sklenici uzavřete a nechte stát za oknem, cukr by se časem měl začít rozpouštět. Občas sirup promíchejte, hlídejte, ať na povrchu nezačne plesnivět a nechte obsah sklenice úplně rozetlít. Vzniklou tekutinu zceďte přes pláténko, dobře vymačkejte a ve skleničkách skladujte v chladu a temnu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
dobrý den již jsem několikrát dělal ,ale ani jednou neměl takovou syntetickou červenou jako Váš příspěvek !! Asi bude lepší prvně vyzkoušet a použít aktuální foto né nějakého stoptussinu :O))
mam rada babske rady
Neexistuje varianta sirupu bez cukru?
Dobrý den. Dělávám pravidelně bez vaření. Citron vymačkám, nedávám pomeranč ale nastrouhám cca 5 cm očištěného zázvoru. Louhuji asi týden a pak slívám přes plátno a nechávám v lednici.