Prevence

Dopřejte si kopr při potížích se zažíváním i jako lék na vysoký krevní tlak

Kopr – rostlina, kterou většinou ženy milují a muži nenávidí. Kopr vonný má specifickou vůni a chuť a je oblíbený nejen u nás, ale i ve středomořské kuchyni. I kopr přináší vašemu organismu mnoho zdraví. Zařaďte ho do svého jídelníčku i vy, a objevte jeho jedinečnou chuť a účinky na trávicí trakt.

Když kopr léčí

Kopr je velmi příznivý především pro váš trávící trakt, zvláště pro žaludek. Kopr je jednoletou rostlinou, která může dosahovat výšky až 1 metr. Květy kopru jsou malé, žluté v početném květenství. Kopr, pokud ho máte na zahradě, se velmi snadno vysemení po všech záhoncích. Sbíráme celou rostlinu nad zemí, nať, květenství, semínka i „listy“. Sběr semen probíhá na podzim až po úplném dozrání. Nať můžete sbírat kdykoliv. My Češi kopr známe především ve spojitosti s koprovou omáčkou či zavařováním okurek. Kopr má také vliv na tvorbu mateřského mléka.

Účinky kopru

Kopr se vám bude hodit především při zažívacích potížích, zvláště při nadýmání a plynatosti, když vás trápí křeče v břiše. Pokud vás provází nechutenství, dopřejte si kopr. Vhodný je i pro kojící matky, u kterých podporuje tvorbu mateřského mléka a snižuje nadýmání u jejich miminka. Kopr je léčitelem vysokého krevního tlaku, který zlepšuje prokrvení srdečního svalu, čímž podporuje zdraví celého organismu. Kopr můžete použít také při onemocněních močového ústrojí.

Dopřáváme si kopr

Nejjednodušším způsobem užívání kopru je jeho konzumace v jídle. Dopřejte si kopr do dresinků, připravte si koprovou omáčku či polévku, tzaziky, pečené brambory s koprem či si jej přidejte k rybě, se kterou je opravdu delikátní.  Konzumovat můžete také rozdrcené semínko kopru či si z něj připravovat nálev. Kombinovat můžete semena kopru také s anýzem či fenyklem. Z kvetoucí natě a z „lístků“ si též můžete připravovat nálev. Vyzkoušejte kopr na bolestivý žaludek či při potížích s nadýmáním. Kopr je přírodním léčivem, které je vhodné pro všechny osoby, kteří si zamilují jeho chuť.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button