Rady a tipyZdraví

Éterické oleje, které léčí problémy s nosními dutinami

Problémy s dýcháním můžou být následkem mnoha problémů. Alergie, rýma, nachlazení, chřipka. Všechny tyto nemoci a mnoho dalších ucpává dutiny a vám se špatně dýchá a spí. Dutiny nosní každý den produkují asi půl litru hlenu, který jimi prochází a má za úkol čistit. Odstraňuje prachové částice, bakterie a látky znečišťující ovzduší. Když vás ale trápí některý z výše uvedených problémů, dutiny se nedokážou sami čistit a je potřeba jim pomoci. Dnes vám představíme pár esenciálních olejů, které si lehce s těmito problémy poradí.

Eukalyptus

Eukalyptový olej je ceněn pro své silné antibakteriální a protivirové účinky. Je získáván z listů australského Eukalyptu a považován za nejlepší olej vhodný k inhalaci. Má povzbuzující a svěží účinek. Jeho výrazná až štiplavá vůně připomíná odér medicíny. Eukalyptus je totiž často obsažen i v tradičních lécích.

Olej je užitečný jako prevence proti chřipce a nachlazení, především proti zánětu vedlejších dutin nosních a průdušek. Jeho silné protizánětlivé vlastnosti pomáhají zmírnit oteklé a bolestivé nosní průchody. Je proto tou nejlepší volbou k léčbě dýchacího aparátu.

Rozmarýn

Rozmarýnový olej je získáván z byliny rostoucí na svazích italských a francouzských kopců. Aromatická rostlina je používána již od středověku pro své silné hřejivé účinky.

S rozmarýnovým olejem musíte opatrně. Tato esence silně stimuluje a zahřívá organismus, a proto při lokální aplikaci by se měla používat v kombinaci s jiným přírodním olejem.

Rozmarýnový esenciální olej stimuluje imunitu a zmírňuje dýchací potíže, záněty průdušek a záněty nosních dutin. Skvěle si dokáže poradit i při prvních příznacích chřipky a nachlazení. Pokud je rozmarýn obsažen v kapkách na kašel, pomáhá k vykašlávání a léčí sliznici.

Pozn.: Rozmarýn by se neměl používat během těhotenství, při vysokém krevním tlaku, nebo při nemocech způsobující křeče.

Tea Tree

Stejně jako eukalyptus, i tea tree olejíček pochází z jedné z rostlin Austrálie. Tea trea esenciální olej má svěží, pronikavou a velmi silnou vůni s bylinným tónem. Tento olejíček je považován jako nejlepším prvním pomocníkem při léčbě zanícených ran, zánětu průdušek a ucpaných dutin.

Máta peprná

Olej z máty peprné je považován za základní nutnost v aromaterapeutických lékárničkách. Esenciální olej z máty peprné je bezbarvý, čirý, se svěží, zřetelně pronikající a typickou mátovou vůní. Je vhodný na všechny problémy s dýchacími dutinami.

Při léčbě mátou peprnou si ale dejte pozor. Samotný olejíček je velmi silný, může vyvolat až podráždění. Proto při jeho aplikaci, či inhalaci buďte nadmíru opatrní a ve vysoké míře ho řeďte s jinými rostlinnými oleji.

Kapičky na potíže s nosnými dutinami

Na kapky budete potřebovat:
  • 70 kapek esenciálního oleje z eukalyptu
  • 10 kapek esenciálního oleje z rozmarýnu
  • 10 kapek esenciálního oleje z tea tree
  • 10 kapek esenciálního oleje z máty peprné
Příprava a použití:

Všechny esenciální oleje smíchejte a nalijte do tmavé skleněné nádoby s kapátkem.

Při jednoduché domácí inhalaci nalijte vařící vodu do mísy, nebo na umyvadla a nakapejte do ní 1-3 kapky tohoto mixu esenciálních olejů. Nyní se stačí naklonit nad vodu, zakrýt hlavu ručník a inhalovat výpary.

Esenciální olej s rostlinnými oleji

Pokud byste rádi aplikovali esenciální oleje lokálně, je potřeba je smíchat s jiným rostlinným olejem. Správně naředěný olejíček obsahuje 15 kapek esenciálního oleje na 200 ml rostlinného oleje. A které oleje je vhodný? Například sezamový olej.

Sezamový olej je výživným olejem, který je dobrým stimulantem krevního oběhu. Prohřeje nejen kůži, zároveň tak vnitřní orgány. Sezamový olej obsahuje antioxidační a protizánětlivé látky, které pomáhají léčit oteklé a zanícené místa. V kombinaci s esenciálním olejem je doslova zázrakem.

V zimě se velmi často setkáváme s problémy dutin, především těch nosních. Jak je známo, rýma nelze léčit. Můžete si ale ulevit s těmito esenciálními oleji, které potlačí zánět a uklidní podrážděnou sliznici.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button