Rady a tipy

Nejúčinnější metody, jakými mohou éterické oleje pomoci v těhotenství

Esenciální oleje mají své místo v medicíně již po tisíce let. Dokonce i v dnešní době se ženy v těhotenství stále více obrací na přírodní prostředky, jakými jsou právě esenciální oleje. Jejich přínos potvrzují i odborníci, podle kterých umožní zbavit se bolesti i nevolnosti, odstranit pocity úzkosti a zajistit klidný spánek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se jen v roce 2007 obracelo na alternativní medicínu přes 37% žen.

Co to jsou vlastně esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované extrakty, které se přirozeně nacházejí v různých částech rostlin, včetně listů, květů, větviček, kůry z ovoce i kořenové kůry. Stejně tak jako pomáhají drobné olejové váčky ochránit rostlinu před různými neduhy, pomáhají ženám v těhotenství, aby se cítily lépe a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Jaké oleje v průběhu těhotenství používat?

Těhotné ženy by se měly zaměřit zejména na specifické éterické oleje, které jsou vhodné na konkrétní strasti. Uvedeme si nejčastější potíže a éterické oleje pro odstranění problémů.

Ranní nevolnost

Na ranní nevolnost jsou nejvhodnější oleje obsahující zázvor a kardamom. Tyto esenciální oleje pocházejí ze stejné rodiny a pomáhají blokovat receptory v mozku, které nevolnost vyvolávají. V kombinaci s mátou peprnou mohou také pomoci od nepříjemného pálení žáhy a od nadměrného nadýmání.

Nachlazení a chřipka

Na nachlazení a chřipku pijte šálek studené nebo horké vody, do které přimícháte citronovou silici. Pomůže vám zvýšit hodnotu pH v těle a odrazit infekci a chřipku. Citronová silice je rovněž vhodná k jemné detoxikaci jater. V těle probíhá mnoho chemických procesů a játra jich musí většinu zpracovat, proto je vhodné jejich detoxikaci nezanedbávat. Citronová silice se hodí i k masáži chodidel, jelikož jsou na nich velké póry, olej se jejich prostřednictvím snadno vstřebá do těla, obvykle i do 30 vteřin.

Úzkost a nespavost

Na tyto strasti je nejvhodnější levandulový olej, který se řadí mezi nejúčinnější éterické oleje, které dokáží zbavit pocitu úzkosti, podporují relaxaci a dopřejí klidný spánek. Levanduli je vhodné aplikovat na polštář nebo na spodní část nohou. Rovněž je vhodné si olej vetřít na ruce a následně ho inhalovat. Vzhledem k tomu, že je nos napojený na limbický systém (část mozku, kde jsou uloženy emoce a vzpomínky), dojde k okamžitému pocitu zklidnění již po první minutě inhalace. Mezi další oleje, které pomáhají k navození relaxace, patří cedrové dřevo a heřmánek, který lze aplikovat i do čaje.

Těžké dýchání

Při těžkém dýchání si do difuzéru přidejte mátu nebo eukalyptus a tím pomůžete snadno otevřít dýchací cesty. Pokud použijete difuzér během spánku, můžete tím výrazně snížit symptomy.

Bolesti hlavy

Na bolest hlavy je vhodný olej z rostliny Helichrysum, která je známá také jako „smil“. Je jednou z nejúčinnějších bylin, které dokáží odstranit přebytečné napětí a bolest hlavy. Na bolest hlavy pomáhají také éterické oleje z máty peprné, bazalky a bílé jedle.

Bolesti

Ať už se jedná o bolesti zad, dásní, vazů, bolesti od zánětu či poranění, je na ně vhodný olej z kadidla. Získává se z kmene kadidlovníku (latinsky Boswellia) a jeho účinky jsou velmi silné. Jeho použití je velmi specifické, vhodné je umístit 2-3 kapky pod jazyk alespoň jednou denně a rázem ucítíte velkou úlevu.

Oteklé nohy

Na oteklé nohy je nejvhodnější cypřišový olej, který se aplikuje při masáži celých nohou nebo jen chodidel. Samotná masáž je při aplikaci důležitá, jelikož pomůže rozproudit krev a odstranit vytvořený otok.

Tipy pro bezpečné používání éterických olejů:

Před samotným používáním éterických olejů je vhodné se nejprve poradit s lékařem, aby vyloučil případné zdravotní komplikace. Dejte pozor, jaké oleje používáte, ne všechny jsou vhodné. Použitím nesprávného oleje lze vyvolat například i předčasný porod. Používejte zásadně jen kvalitní oleje, které vám doporučí znalec. Nekvalitní oleje by mohly obsahovat syntetická plniva, nečistoty a toxiny, jakými jsou například pesticidy a herbicidy. Pokud jsou esenciální oleje používány bezpečně, jedná se o skvělého pomocníka, který pomůže vyřešit celou řadu komplikací.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button