HubnutíJídloKrásaRady a tipyTOP 10VitamínyZdraví

Některé potraviny obsahují obrovské množství různých druhů živin. Které patří k nejvíce výživným?

Není žádným tajemstvím, že některé potraviny dodávají lidskému tělu zdraví prospěšné látky, obsahují různé druhy minerálů, vitamínů, jsou plné antioxidantů, vlákniny, bílkovin a jiných, zdraví prospěšných, látek. Pak jsou tu potraviny, které tělu takřka nedávají nic, jen skvělou chuť (někdy také tukové polštáře nebo vysoký cholesterol). Každý zhruba ví, že ovoce, zelenina, luštěniny nebo bílé maso tělu prospívají, zatímco sladkosti, chipsy nebo fastfoody ne. Existují však potraviny (běžně v Česku dostupné), které jsou dobrými živinami doslova nabité. Jejich konzumací se již téměř nemusíte starat o další doplňování zdravých látek.

Kapusta

Možná vás překvapí, že právě kapusta patří mezi nejvýživnější listovou zeleninu. Je nabitá vitamíny, minerály, vlákninou, antioxidanty a různými bioaktivními sloučeninami.

Nejen citrony, ale také kapusta obsahuje obrovské množství vitamínu C, kromě něj jsou součástí kapusty vitamíny A , K1, B6.  Obsahuje také velké množství draslíku, vápníku, hořčíku, mědi a manganu. Pro dietáře je dobrou zprávou, že jeden hrnek kapusty má pouhých 9 kalorií.

Bioktivní sloučeniny obsažené v kapustě, včetně isothiokyanátů a indol-3-karbinolu, mohou působit preventivně proti některým typům rakoviny.

Česnek

Česnek je již po staletí nazýván „přírodním antibiotikem“ a tento název má zcela zasloužený.

Kromě toho, že dokáže dát pokrmu tu správnou chuť, má vysoký obsah vitamínů C, B1a B6, ale také vápníku, draslíku, mědi, manganu a selenu.

Prospěšné sloučeniny síry, například allicin, může mít pozitivní vliv na krevní tlak a LDL (špatný) cholesterol. Pomáhá také zvyšovat HDL (dobrý) cholesterol, čímž potenciálně snižuje riziko srdečních onemocnění. Právě tyto sloučeniny síry jsou v česneku obsaženy.

Kromě toho, že může česnek působit preventivně proti některým typům rakoviny, je také výrazně antibakteriální a protiplísňový.

Brambory

Brambory jsou běžnou součástí českých jídelníčků, málokdo však tuší, jak jsou nabité zdraví prospěšnými látkami.

Brambory obsahují draslík, železo, hořčík, měď a mangan. Kromě toho mají brambory mnoho vitamínu C a většinu vitamínů B. Tím však výčet nekončí, dalo by se říci, že brambory obsahují (v omezeném množství) všechny živiny, které tělo potřebuje.

Brambory dokáží velmi dobře zasytit, kromě toho obsahují látku podobnou vláknině s dalšími životními přínosy. Tento škrob poznáte snadno, když necháte brambory vychladnou, okolo nich zhnědne.

Borůvky

Borůvky sice nemají tolik vitamínů nebo minerálů jako zelenina, ovšem mají skvělou chuť a jsou nabité antioxidanty, včetně anthokyanů a různých dalších rostlinných sloučenin, z nichž některé mohou procházet hematoencefalickou bariérou a mít ochranné účinky na váš mozek.

Borůvky mohou zlepšit paměť, snížit krevní tlak a markery oxidovaného LDL (špatného) cholesterolu. Jako zmiňovaná zelenina, i borůvky mohou působit preventivně proti některým druhům rakoviny.

Hořká čokoláda (kakao)

O čokoládě existuje mnoho mýtů. Faktem zůstává, že když není doplněna o nezdravý cukr apod., patří mezi nejvýživnější potraviny, které můžete jíst.

I když obsahuje vlákninu, hořčík, měď a mangan, je především nabitá antioxidanty, dokonce více než borůvky.

Hořká (opravdu jen hořká, s minimálním obsahem kakaa 70 %) čokoláda může mít vliv na zlepšení průtoku krve, snížení krevního tlaku, snížení oxidovaného LDL cholesterolu a zlepšení funkce mozku.

Jeden čtvereček denně hořké čokolády je skvělý způsob, jak dodat tělu potřebné antioxidanty.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button