PrevencePřírodní léčba

Jak na klíšťata a hmyz? Vyzkoušejte přírodní způsoby, jsou šetrnější

Jak je možné, že se na někoho klíšťata přisávají více a na jiného, zase méně? Je to pověra, že se nechají nalákat na sladší krev? Dost možná, ale jak s nimi zatočit, potřebujeme vědět všichni, bez ohledu na to. I jedno přisáté klíště, může být v závěru infekční.

Hledáte současně i prostředek na zklidnění pokožky po kousnutí hmyzem? Léto se kvapem blíží, tak buďte připraveni! 

Klíšťata velmi odpuzuje česnek

Česnekový éterický olej se sice dříve uplatňoval v péči o trávník, ale našel své opodstatnění i v boji proti klíšťatům. Esenciální olej z česneku však může dráždit pokožku, proto jej používejte ve velmi nízkých koncentracích nebo v jiném nosném oleji – nikoliv u dětí do 2 let. 

Kousnutí komárem

Reakce pokožky na komáří kousnutí jsou také velmi bolestivé. Místo může zarudnout a svědí. Pomáhají na to esenciální oleje! Ne všechny ovšem budou účinné. Je lepší zvolit ty, které snižují zánět a tvorbu histaminu. 

Které trio to je? 

levandule, heřmánek, čajovník

Levandulový éterický olej

Levandulový éterický olej je jemný a prakticky univerzální. Levandule je na základě současných studií – antioxidační, protizánětlivá a antialergická. Podporuje hojení ran a díky tomu je volbou číslo jedna!

Esenciální olej z heřmánku

Heřmánkový éterický olej je v péči o pleť jako malý zázrak. Je jak, antialergický, tak protizánětlivý. Pomáhá na kousance od hmyzu, ale taktéž příznivě působí na citlivou pokožku a další kožní problémy.

Esenciální olej z čajovníku

Esenciální olej z čajovníku je mimo výše zmiňovaných vlastností u levandule a heřmánku, také antimikrobiální. Bylo prokázáno, že je účinný proti mnoha bakteriím a virům, včetně MRSA, S. aureus a  S. epidermidis. 

Kombinace olejů s výživnými nosnými oleji

Koncentrace éterických olejů je vysoká, proto je potřeba ji zmírnit. Nejlepší jsou na to oleje ze sladkých mandlí a lískových ořechů – blahodárně působí na pokožku. Můžete také použít včelí vosk, je antimikrobiální a slouží jako bariéra proti infekci. 

Ředění

Éterické oleje by měly z celkového produktu činit cca 5% při akutních potížích. Poskytnou rychleji potřebnou úlevu. Při lehčích stavech postačí i 2 %. 

Složení:

60 ml sladkého mandlového oleje

30 ml lískového oleje

45 ml včelího vosku

50 kapek levandulového éterického oleje

30 kapek éterického oleje z čajovníku

25 kapek heřmánkového éterického oleje

Instrukce:

Je potřeba roztavit včelí vosk. Do něj pak přidat sladký mandlový olej a lískový olej, odstranit z tepla a nalít do dostatečně velkých uzavíratelných nádobek.

Směs se nechá vychladnout na pokojovou teplotu, poté se uzavře a skladuje na chladném, suchém a tmavém místě.Pro úlevu vmasírujte několikrát denně malé hrudky po kousnutí.

Kelímek s touto směsí je také užitečným pomocníkem na podrážděnou svědící kůži a škrábance. Vzhůru na kempování, jste vybaveni! 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button