Jak na přírodní oxymel
Pravděpodobně spoustu z vás netuší, co slovíčko „oxymel“ vůbec znamená, ale nebojte, nejste v tom sami. Přestože je toto slovo poměrně neznámé, jedná se o prastarý recept. Oxymel, latinsky oximeli, znamená „kyselina a med“ a má mnoho variant i využití, která byla využívána po dlouhé roky. Co je na něm obzvláště dobré, je jeho všestrannost – může být vyroben člověku na míru, aby odpovídal jeho zdravotním a bylinným potřebám.
Tradičně byl oximelový recept využíván na podání bylin, které by jinak nebyly příjemné na konzumaci. Některé byliny navíc získají mnohem příjemnější chuť po koupeli v medu a citrónu. Jakmile si ozkoušíte výrobu oximelu, zjistíte, že je to chutný dodatek do bublinkové vody o teplém dni, na čerstvě udělané palačinky, na salát z domácí zeleniny ze zahrádky, či sám o sobě nebo s teplou vodou. Pomůže vám udržet dobrou náladu a zdravý krk během stresových období. Můžete změnit bylinnou kombinaci, jak jen se vám zlíbí.
Kdy by neměl rád jablečný ocet a med? Jablečný ocet a med sami o sobě jsou zklidňujícím léčivem na vyčerpaný krk, když však přihodíte některé vaše oblíbené bylinky na podporu zdravě fungujícího imunitního systému, dostanete nového kamaráda – Oxymel!
Co budete potřebovat:
- Organický jablečný ocet
- Med
- Organické bylinky dle vašeho výběru – bazalka, oman, česnek, divizna, citrónová kůre, tymián, oregano, rozmarýn, yzop
- Malou skleničku
- Pánev na vaření
Příprava:
Existuje několik způsobů, jak můžete připravit oxymel. Obecně chcete dosáhnout poměru 1 ku 3 až 1 ku 4. Neboli lépe řečeno 1 díl sušených bylin na tři nebo čtyři díly octu a medu. Většinou můžete naplnit hrnek do čtvrtky bylinkami a zbytek vyplnit stejným množstvím medu a octa. Starší recepty většinou vyžadují více medu než octa, ale je na vás, jaký poměr vám vyhovuje.
Metoda 1: zamíchat, protřepat, a nechat uležet
- Metoda se hodí na velké množství bylin
Dejte do sklenice bylinky a zalijte medem a jablečným octem. Před uzavřením sklenice směs promíchejte, nebo uzavřete a protřepte, dokud nebude směs řádně promíchaná. Posléze nechte sklenici někde uležet na chladném a tmavém místě a několikrát za týden prostřete. Po dvou týdnech slijte přes síto.
Metoda 2: redukce octa
- Vhodné pro tuhé byliny a vydatné kořeny
Pokud jste v nouzi a potřebujete rychle oxymel, můžete vždy experimentovat s redukcí octa. Tato metoda není vhodná pro vonné a křehké byliny, protože je poměrně extrémní na tyto druhy. Použijte dvakrát tolik octa, než kolik budete ve výsledku potřebovat, protože se valná většina odpaří. Bylinky s octem nechte vařit po 30-40 minut na nízké teplotě, poté sceďte a přidejte med.
Metoda 3: oddělené loužení medu a jablečného octa
- Metoda vhodná pro obzvláště jemné byliny
Toto je jednoduchá cesta, jak vyrobit oxymel, pokud už jste vyloužili med s bylinkami i jablečný ocet, nebo jedno či druhé. Jednoduše tyto dva roztoky smíchejte v poměru, který vám vyhovuje a hotovo. Pokud již vaříte s bylinnými medy či octem, a některé vaše oblíbené kousky máte po ruce, toto může být skvělá metoda, jak proměnit vaše kulinářské koření na zklidňující lék!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos