Jak porazit horečku? Připravte si na úlevu chryzantému
Bylinky tradiční čínské medicíny se dají použít téměř na vše. Výjimkou není ani horečka, kterou porazíte, když si z těchto tří, připravíte bylinný čaj.
Nejdůležitější součástí je chryzantéma, kterou mnozí z vás znají jako krásnou řezanou květinu. Je zkrátka a jasně okouzlující a můžete ji sledovat i v plovoucím čínském čaji, kde se jako sušená přenádherně rozvine. Takovou konvičku čaje by si nechal každý líbit…
Chryzantémy jsou kvetoucí rostliny pocházející z východní Asie
Tyto jedlé květiny se často používají jako zahradní dekorace a přirozená ochrana před škůdci, ale mají také kulinářské použití. Žluté nebo bílé květy chryzantém lze vařit a připravit z nich bylinkový čaj s řadou zdravotních výhod.
Vitamíny, minerály a antioxidanty v čaji chryzantémy mohou poskytnout důležité zdravotní výhody. Draslík pomáhá správně fungovat srdci, ledvinám a dalším orgánům.
Jeho přiměřená hladina v těle snižuje také riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, mozkové mrtvice, artritidy, rakoviny, poruch zažívacího traktu a neplodnosti.
Čaj na horečku
Složení:
1 čajová lžička máty peprné
1 čajová lžička šanty kočičí („catnip“)
1 čajová lžička květů chryzantémy
Postup:
Bylinky zalijte 1 šálkem horké vody.
Na hrnek nebo sklenku přiložte víčko.
Nechte odstát pouze 10 minut (aby se zachoval éterický olej v květech chryzantém).
Přidejte med podle chuti a pijte jej teplý.
Tento čaj je určen na horečky trvající i několik dní. Je také prospěšný pro zmírnění zažívacích potíží nebo bolestí spojených s nachlazením.
Ke smíchání větší dávky čaje použijte sušené bylinky. Skladujte v těsně uzavřené skleněné nádobě na chladném a tmavém místě.
Chryzantéma – další užívání
Chryzantéma se používá k léčbě bolesti na hrudi (angina pectoris), vysokého krevního tlaku, cukrovky typu 2, nachlazení, bolesti hlavy, závratí a otoků.
V kombinaci s jinými bylinami se chryzantéma také používá k léčbě rakoviny prostaty.
Jako nápoj je chryzantéma velmi oblíbená jako letní čaj v jižní Číně.
Jak funguje?
Chryzantéma může zvýšit průtok krve do srdce a také zvýšit citlivost na inzulín.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos