Jak se projevuje zánět a podráždění trojklanného nervu
Trojklanný nerv dokáže postiženého pořádně potrápit. Tento hlavový nerv patří k těm nejsilnějším a má řadu důležitých úkolů. Jak si poradit s jeho zánětem a podrážděním a v čem spočívá léčba?
Trojklanný nerv
Trojklanný nerv je párový hlavový nerv mezi jehož funkce patří:
- vnímání citlivosti obličeje
- žvýkání
- mimické výrazy obličeje
- reflexy očního víčka
- kontrola slinných žláz
Rozdělení trojklanného nervu na jednotlivé větve a kde se nacházejí
Protože tento hlavový nerv zastává všechny tyto funkci, dá se rozdělit na tři hlavní části:
- mandibulární
- maxilární
- oftalmickou
Mandibulární část se nachází u spánků a v oblasti dolní čelisti. Maxilární větev vede okolo horní čelisti a oftalmická se nachází u očí, čela a nosu. Je tedy patrné, že jakmile dojde k podráždění či zánětu trojklanného nervu, může se to projevit několika způsoby. Pojďme se proto detailně podívat na to, co zánět trojklanného nervu způsobuje a jak ho léčit.
Příčiny podráždění a zánětu trojklanného nervu
Zajímá vás, co může způsobit zánět trojklanného nervu? Mezi časté příčiny se řadí:
- trauma
- zranění obličeje či mozku
- zubní ošetření
- pásový opar
- infekce
- autoimunitní onemocnění, například roztroušená skleróza
- tumory
Kdy se zánět trojklanného nervu projeví? Stačí běžné každodenní činnosti
Jakmile dojde k některé z výše zmíněných příčin, stačí, pokud nastane situace, která trojklanný nerv podráždí a dojde tak ke spuštění bolesti a dalších projevů zánětu. Za tyto spouštěče jsou považovány zcela běžné každodenní činnosti, a proto se může bolest obličeje z důvodu zánětu trojklanného nervu projevit ve zcela nečekaných situacích. Například při:
- čištění zubů
- nanášení make-upu na obličej
- žvýkání
- smíchu
- mytí obličeje
- mluvení
- obyčejném dotýkání se tváře
- holení
Jak poznat, že se jedná o zánět trojklanného nervu?
Příznaky zánětu trojklanného nervu jsou snadno identifikovatelné. Jak tedy poznáte, že u vás skutečně došlo k zánětu tohoto důležitého nervu v obličeji?
- Zánět se projevuje silnou bolestí v obličeji a zpravidla bývá postižena pouze jedna strana obličeje.
- Bolest může vystřelovat do tváří, zubů, rtů a obou čelistí. Někdy je možné ji dokonce pociťovat také v oblasti čela a dokonce i v očích.
- Bolest po několika vteřinách až minutách samovolně odezní, ale jakmile dojde k dalšímu podráždění nervu, opět se spustí.
- Kromě bolesti se mohou objevit také záškuby v obličeji a může dojít ke snížení produkce slin.
K těmto nepříjemným a bolestivým epizodám může docházet i po dobu několik dní. To, že se skutečně jedná o zánět trojklanného nervu, lze poznat podle nesnesitelné bolesti, která připomíná zásah od elektrickým proudem. Podrážděný trojklanný nerv se může projevovat také snížením nebo naopak zvýšením citlivosti na chlad a teplotu. Podle statistik je větší šance, že se tento jev projeví u osob, které jsou starší padesáti let. Dále je také obvyklejší, že zánět postihuje ženy.
Jak zklidnit trojklanný nerv?
Protože bolest vystřelující do obličeje v důsledku zánětu trojklanného nervu je skutečně nepříjemná a vysilující, určitě oceníte nějaké tipy na to, jak zklidnit trojklanný nerv. Od bolesti vám uleví teplé obklady, jenž si doma snadno připravíte a následně budete opatrně přikládat na bolestivé místo. Máte-li po ruce mátový nebo levandulový olej, můžete je využít při jemné masáži postižené oblasti a lehce je vmasírovat do pokožky.
Léčba zánětu trojklanného nervu
Domácí teplý zábal a jemná masáž přírodními oleji vám sice na chvíli poskytnou mírnou úlevu, ale návštěvě ordinace lékaře se nevyhnete. Ten vám předepíše léky proti bolesti a také provede řadu vyšetření. Nejprve je nutné vyloučit spojitost mezi bolestmi obličeje a ústní dutinou. Nedivte se, pokud vás po předepsání léků proti bolesti váš praktický lékař pošle k zubaři. Ve chvíli, kdy bude onemocnění ústní dutiny vyloučeno, čeká na pacienta řada vyšetření, která mají za úkol jediné – stanovit, zda se jedná o neuralgii trigeminu. Tak se odborně nazývá zánět trojklanného nervu.
Kdy je nutné podstoupit chirurgický zákrok?
Nejčastějším způsobem léčby je předepsání prášků proti bolesti. Pacientům, u kterých ale bolest neustupuje ani po letech, může být nabídnuta mikrovaskulární dekomprese. Tento chirurgický zákrok spočívá v tom, že dojde k přemístění, někdy dokonce i k úplnému odstranění cév, které jsou v kontaktu s trojklanným nervem. Zákrok probíhá v celkové narkóze a pacientům po něm nezůstanou žádné jizvy na obličeji, protože dovnitř se chirurgové dostanou pomocí malého otvoru, který vytvoří v oblasti za uchem. Tato operace je pacienty dobře snášena a v nemocnici po zákroku tráví pouze pár dní. U 85 % pacientů dojde po zákroku k úplnému vymizení bolesti a dalších potíží, případně alespoň k citelné a dlouhotrvající úlevě.
Pro koho není mikrovaskulární dekomprese vhodná?
Ne ve všech případech je mikrovaskulární dekomprese tím nejlepším řešením. Kterým pacientům se nedoporučuje ji podstoupit? Nejčastěji těm, kteří dosáhli již vysokého věku a také těm, kteří špatně snášejí celkovou anestezii. Naštěstí i pro tyto pacienty existují alternativní řešení léčby.
Život s neuralgií trojklanného nervu není snadný, protože bolest, kterou tento zánět způsobuje, je přirovnávána k té vůbec nejintenzivnější jakou může člověk zažít. Pojmete-li podezření, že máte zánět trojklanného nervu, neotálejte s návštěvou lékaře.
Zdroj textu: www.healthline.com, www.homolka.cz
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos