OstatníRady a tipy

Jak udržet svěžest vánočního stromku?

Tak rozhodně odpověď nespočívá v tom, že vám budeme radit, ať si koupíte umělý. Je to každého věc, ale vůně jehličí nenahradí nic. Když se kolem něj sejde rodina, rozprostřete si tu betlém a zpíváte vánoční koledy, tak se jistě rozplýváte blahem.

My vám dnes přinášíme speciál o tom, jak se o vánoční stromeček starat.

Zvláště lidé, kteří mají rádi ozdobený stromeček třeba i týden až dva před Vánocemi by se mohly potýkat s tím, že jim do štědrého dne opadá řada jehliček.

Jak prodloužit životnost stromku?

Kupované živé stromky jsou starší, než si myslíte. Může to být i týden od kácení, což je pro trvanlivost stromku skličující. Nemají přísun vody a budou vám doma rychleji usychat.

Na druhou stranu, když si stromek nekoupíte včas, zůstanou na výběr stromečky různě pokřivené nebo místy holé. Nicméně je to důvod ke znepokojení? Alespoň je originální!

Dokonalost neexistuje, to si pamatujte

Není však vhodné chodit do lesa pro stromek sám, neboť byste mohli zaplatit tučnou sumu. Domluvte se s hajným, který stromek se bude v blízké době kácet. Většinou jsou tyto stromy označené nějakou značkou. Stromek si můžete také uříznout na vlastní zahrádce, když máte tyto prostory k dispozici. A jaký druh? Bez všech ohledů nejdéle vydrží borovička.

Někdo může namítat, že jedlička lépe voní, ale co si budeme povídat, moc dlouho nevydrží. Ale pozor, nejhorší je údajně smrk, ten je do týdne pryč…

Nic není ztraceno

Při výběru stromku lehce zatáhněte za jehličí. Pokud vám zůstanou v ruce, najděte si jiný stromeček. Je potřeba, abyste cítili tlak, když chcete jehličí sundat. Jehličky musí být k větvi pevně spojeny.

Odřízněte kousek spodního kmene. Pokácený strom se zacelí mízou, aby se zabránilo jeho dehydrataci, ale bohužel mu to brání absorbovat vodu. Když odříznete zahojenou část kmene, stromek je opět schopen správně vstřebávat vodu, což mu logicky prodlouží životnost.

Umístění stromku – rozhodně ne blízko radiátoru, krbu nebo kamen. Stromek se brzo stane křehkým a usychá. Ani příliš mnoho slunečního světla mu nebude dělat dobře.

Hydratace – vánoční stromky jsou jako každá jiná řezaná rostlina. Vyžadují dostatečný přísun vody, aby byly v dobré kondici. Stojany na vánoční stromky obvykle umožňují přidat dost vody najednou. Přesto je potřeba úbytek vody kontrolovat a vodu doplňovat.

Do vody pokud možno nic nepřidávejte, žádná aditiva. Je lepší vodu udržovat v čistotě.

Máte doma zvlhčovač vzduchu? Nebojte se ho zapnout v blízkosti stromku, naopak mu tím prospějete.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button