Ostatní

Jaké výhody přináší brzké ranní vstávání?

Někdo je noční sova, jiný zase ranní ptáče. Každý organismus je nastavený jinak, a proto je zcela běžné, že jeden bez problému vstává do práce v 6 hodin ráno, zatímco pro druhého to může být hotové utrpení. Je ale pro tělo dobré vstávat brzy ráno? Dnes si povíme, jaké výhody přináší, pokud každý den vstáváte chvíli po východu slunce.

Vyšší míra aktivity

Vstáváte-li brzy ráno, jste pravděpodobně více aktivnější, než pokud vstanete těsně před polednem. Jestli si tedy plánujete dlouhodobé kroky s cílem něco udělat, vyšších výsledků dosáhnete spíše tehdy, budete vstávat brzy ráno.

Větší pocit spokojenosti a pozitivní nálady

Časné probuzení je spojováno také s pozitivními pocity, které vás doprovází po celí den. Ranní ptáčata bývají mnohem veselejší lidi, které často naplňuje pocit spokojenosti a štěstí.

Omezení sedavého způsobu života

Studie prokázaly, že lidé vstávající brzy ráno mají více fyzické aktivity, oproti těm, kteří spí dlouho. Pokud jste noční sovou, máte tendence vykonávat spíše sedavé činnost a menší sklon k udržení dobré kondice. A tento fakt neplatí jen pro dospělé osoby, ale také pro děti.

Udržení zdravého způsobu života bez obezity

Lidi žijící spíše v noci jsou vystaveni vyššímu riziku obezity. Podle jedné studie bylo zjištěno, že lidé potřebující více energie spíše na večer přijmou nejvíce kalorií právě v pozdních hodinách, kdy tělo sacharidy nepřemění na energii, ale ukládá je v podobě tuků. Zvyšuje se tedy riziko obezity spolu s jinými poruchami, které jsou spojeny s přibíváním na váze. Tito lidé tak často nemají čaj ani na cvičení.

Vyšší koncetrace a lepší výsledky

Studie provedená na vysokoškolských studentech zjistila, že lepších výsledků dosáhli ranní ptáčata a lidé, spící do dopoledních hodnin zase horších. Všem zkoumaným objektům však byly předloženy stejné úkoly.

A co říká Ájurvéda

Ájurvéda již dlouho tvrdí, že je lepší vstávat brzo. Pokud se probudíte později, je pravděpodobné, zvýší se vaše netečnost a těžkost, která vás doprovází po celý den. Naopak vstáváte-li ráno, vaše energetická hladina během dne dosáhne vyšších hodnot.

Pro ty, kteří netuší, jaký je optimální čas na buzení, uvádí se 6-7 hodina ranní. Ideální je, pokud vstáváte i o volných dnech stejně.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button