Spolupráce

Je voda z kohoutku škodlivá? Zjistěte více o kontaminaci a možnostech řešení

Pijete vodu z kohoutku? Je to samozřejmě nejlevnější a nejsnadněji dostupná možnost. Víte ale, co vlastně pijete? Mnoho lidí si myslí, že voda z kohoutku je zcela čistá a zdravotně nezávadná – to však rozhodně nemusí vždy platit. Ve velké míře záleží nejen na zdroji pitné vody, ale také na její distribuci nebo na použité technice při čištění. Ve vodě se mohou hromadit některé škodlivé látky, které mohou skýtat jistá nebezpečí. Víte, o co jde a jak se jim co nejúčinněji vyhnout?

Kvalita vody v Česku

Rozhodně vás nechceme děsit a vyzývat k hromadnému nákupu balené vody. To v České republice není nutné a ani to není vhodné s ohledem na životní prostředí. Navíc obvykle platí, že balená voda co do kvality nijak nepřevyšuje tu kohoutkovou.

Také je faktem, že dlouhodobá konzumace minerální vody není zcela optimální ani pro naše zdraví. Platí totiž, že voda z vodáren obsahuje ideální množství ve vodě rozpuštěných minerálů, které člověk ke svému běžnému fungování potřebuje. I přesto je ale potřeba být při konzumaci kohoutkové vody obezřetní a být obeznámeni s možnými riziky. Problémem totiž je, že vy sami kontaminaci většinou nijak nerozpoznáte. Taková voda nijak nezapáchá, ani nechutná zvláštně, ale nebezpečí dokážou odhalit až podrobné testy.

Voda může být znečištěna chemicky, mechanicky nebo mikrobiálně, a proto je vhodné myslet na způsoby, kterými se dá voda účinně filtrovat a čistit, abyste konzumovali skutečně chutnou a kvalitní vodu, která prospívá vašemu zdraví. Domácí filtr na vodu může být nejúčinnějším a dostupným řešením pro každého.

Nejnebezpečnější je mikrobiální znečištění

Můžete se spolehnout na to, že kvalitní voda v České republice je velmi pečlivě monitorována. Přesto se může čas od času objevit místní kontaminace a lokální epidemie. Jedná se však o poměrně výjimečné situace, které jsou vždy okamžitě odhaleny a jedná se rychle, aby se předešlo jakýmkoliv zdravotním komplikacím.

Riziko hrozí zejména při znečištění vody mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a paraziti. Ti se do vody mohou dostat nejčastěji prosakem, ale třeba i prostřednictvím těl uhynulých zvířat.

Největší nebezpečí představují mikroorganismy. Takové znečištění přitom většinou odhalí až laboratoř. 

Následky kontaminace

Kontaminaci pitné vody rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Takto znečištěná voda představuje riziko pro lidi i zvířata. Mikroorganismy způsobují různé zdravotní potíže, z nichž nejčastější jsou akutní gastroenteritidy.

Jak otravu poznáte? Obvykle se projeví jako akutní průjmové onemocnění. Může vás bolet břicho, k tomu se připojuje celková slabost nebo i horečka. Zvláště ohrožené skupiny jsou malé děti, senioři nebo chroničtí pacienti, pozor by si měly dávat také těhotné ženy. V případě takových příznaků je vždy vhodné kontaktovat lékaře a situaci s ním konzultovat.

Dezinfekce pitné vody v domácnosti je možná

Pokud se chcete efektivně chránit, je možné pitnou vodu dezinfikovat i u vás doma a předejít možným potížím. Asi všichni známe metodu použití chloru, ale to není zrovna nejšetrnější způsob. Daleko lepší je používat speciální UV lampy, které dokážou prostřednictvím světla vodu účinně vydezinfikovat od všech choroboplodných zárodků.

Chemické a mechanické znečištění

Pokud získáváte vodu například ze studny, dávejte si pozor zejména v průmyslových a zemědělských oblastech. V těchto místech se ve vodě může objevit zvýšené množství dusičnanů, dusitanů, pesticidů a dalších škodlivin.

Extrémně nebezpečné mohou být tyto látky třeba pro kojence nebo malé děti. V kohoutkové vodě je nepříjemný zejména chlor, nebezpečí představují ale také malá množství těžkých kovů (olovo, rtuť, kadmium či arsen) nebo zbytky léčiv. Toto množství nepřekračuje stanovené limity, ale dlouhodobě může vést ke zdravotním potížím.

V zemědělských oblastech jsou zdroje vody znečištěny hnojivy. 

S čištěním pomohou účinné domácí filtry

Skvělou zprávou je, že i vy doma si můžete vodu významně vylepšit pomocí filtrů na vodu. Než si nějaký filtr pořídíte, je důležité zamyslet se, jaký konkrétní problém s vodou chcete řešit – tvrdá voda, chlor, odželeznění vody apod.

Následně můžete zvolit vhodné zařízení, které přesně tohle dokáže. Před nákupem se zamyslete, co od filtru vlastně očekáváte. Vyplatí se znát druh a množství škodlivých látek, které chcete z vody odstranit, ale nezanedbatelnou roli hraje třeba také spotřeba vaší domácnosti.

Můžete si nechat udělat rozbor vody ve vaší domácnosti, abyste vůbec tušili, co jsou vaše problémová místa a na co se při výběru vhodného filtračního zařízení zaměřit. Některé parametry si dnes můžete změřit i sami doma prostřednictvím chytrých měřicích přístrojů nebo papírků na měření.

Odstranění chloru

Jestliže využíváte vodu z obecního vodovodu, je vhodné zaměřit se zejména na odstranění chloru z pitné vody. Mechanické a organické znečištění lze v tomto případě prakticky vyloučit. Na to se nejlépe hodí bateriové filtry, které se velmi snadno instalují a mají také velmi rozumnou cenu, díky čemuž jsou dostupné takřka pro každého. 

Jestliže rozbor potvrdil, že máte poměrně vysokou kvalitu vody, postačí vám klasická filtrační konvice, ve které si jednoduše upravíte pouze vodu, která je určena k přímé konzumaci. Na další účely, jako je praní, mytí apod. není třeba vodu filtrovat.

Uhlíková filtrace

Jestliže je voda méně kvalitní, vsaďte na účinnější filtraci. Pro domácí použití je nejčastější kombinace mechanické a uhlíkové filtrace. Díky té lze vyřešit drtivou většinu nedostatků, které pitná voda může mít. Uhlíkový filtr je skvělý v tom, že kromě organických a chemických nečistot odstraňuje z vody i zápach, ale například také zbytky léčiv, průmyslových hnojiv a dezinfekcí. Zároveň vodu neochuzuje o užitečné minerály, které naše tělo potřebuje.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Zdroj obrázků: Unsplash

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button