Prevence

Kyselina linolová: Jaké má účinky na organismus a kde ji najdete?

Kyselina linolová patří mezi nenasycené vyšší mastné kyseliny. Svůj název nese podle řeckého linon, tedy len, jelikož je hojně obsažena v lněném oleji, rozšířena je však i v dalších rostlinných olejích, například ze světlice či slunečnice. Linolová kyselina patří totiž do skupiny esenciálních mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny, které jsou pro naše zdraví velmi cenné. Kde však kyselinu linolovou můžete najít? A jaký vliv má na lidské zdraví?

Kyselina linolová ve stravě

  1. Světlicový olej: 10 gramů v 1 polévkové lžíci
  2. Slunečnicová semínka: 9,7 gramů na 30 g
  3. Piniové oříšky : 9,4 gramů za 30 g
  4. Sójový olej: 8,9 gramů v 1 polévkové lžíci
  5. Slunečnicový olej: 8,9 gramů v 1 polévkové lžíci
  6. Kukuřičný olej: 7,3 g v 1 polévkové lžíci
  7. Pekanové ořechy: 6,4 gramů ve 30 g
  8. Sezamový olej: 5,6 gramu v 1 polévkové lžíci
  9. Brazilské ořechy: 5,8 gramů na 30 g

6 výhod dostatečné konzumace kyseliny linolové

  1. Může snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  2. Podporuje funkce mozku
  3. Podporuje zdraví kůže a vlasů
  4. Zlepšuje reprodukční zdraví
  5. Zvyšuje imunitní funkce
  6. Chrání hustotu kostí

Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Studie ukazují, že konzumace kyseliny linolové může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu, korigovat krevní tlak a snížit celkové riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. V roce 2014 provedli výzkumníci na Fakultě veřejného zdraví na University of Minnesota analýzu kohortních studií s více než 310 000 subjekty. Zkoumali studie a zjistili, že kyselina linolová můře přispět až k 15% snížení rizika vzniku koronárních onemocnění srdce.

Podporuje mozkové funkce

Existují důkazy o tom, že kyselina linolová hraje rozhodující roli v našich buněčných membránách, což má vliv na zdravé funkce mozku.Studie také ukazují, že poruchy nálady mohou korelovat s velmi nízkými koncentracemi kyseliny linolové v lidském těla. Jedna studie dokonce zjistila, že dochází k mírnému poklesu kyseliny linolové v rozhodovací oblasti mozku u depresivních jedinců.

Podporuje zdraví kůže a vlasů

Nedostatek kyseliny linolové ve vaší stravě může vést ke vzniku suché a svědivé pokožky. Kyselina linolová má totiž přímý vliv na hydrataci pokožky. Snižuje také riziko vzniku zánětu ve vaší pokožce a tím i riziko vzniku akné. Výzkum také naznačuje, že použití olejů s vysokým obsahem kyseliny linolové, jako je olej ze světlice nebo arganový olej může podpořit růst vlasů a může sloužit jako přirozená léčba pro tenké a poškozené vlasy. 

Zlepšuje reprodukční zdraví

Protože kyselina linolová obsahuje základní složky všech buněčných membrán, může ovlivnit reprodukční procesy a změnit tvorbu prostaglandinů.

Posiluje imunitní funkce

Polynenasycené tuky v obou skupinách omega-6 a omega-3 jsou užitečné pro lidskou obranyschopnost. Výzkum provedený na University of Greenwich v Medwayově škole chemických a biologických věd ve Spojeném království zjistil, že omega-6 mastné kyseliny pomáhají předcházet nebo snižovat závažnost autoimunitních onemocnění tím, že posilují imunitní funkce a regulují buněčné imunitní reakce.

Pečuje o hustotu kostí

Příjem polynenasycených mastných kyselin je prevencí vzniku osteoporózy a zlomenin. Podporují totiž hustotu vašich kostí a předchází vzniku křehkosti vašich kostí, jelikož mastné kyseliny ovlivňují metabolismus kostních buněk.

Doporučený příjem kyseliny linolové

  • Dospělí muži (19-50 let): 17 gramů denně
  • Dospělé ženy (19-50 let): 12 gramů denně
  • Dospělí muži (51-70 let): 14 gramů denně
  • Dospělé ženy (51-70 let): 11 gramů denně
  • Děti (1-3 roky): 7 gramů denně
  • Děti (4 roky do dospělosti): Postupně se zvyšuje ze 7 gramů denně
  • Děti (0-6 měsíců): 4,4 gramů denně
  • Děti (7-12 měsíců): 4,6 gramů denně

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button