JídloKrásaPrevence

Vše o poruchách přijmu potravy, aneb jak se vypořádat se zákeřnou nemocí -1. část

Naše životy se stále točí kolem jídla. Je to věc, bez které náš organismus nemůže fungovat a zároveň to, co může naše tělo ničit. Mnoho lidí se zabývá zdravým jídelníčkem a dbá o svou tělesnou hmotnost a počet přijatých kalorií. Ovšem každé počítání má své meze. Je třeba si dát pozor, aby vše nesklouzlo k posedlosti a závislosti. Podle americké psychiatrické asociace trpí poruchou přijmu potravin kolem 30 milionů lidí z vyspělé části světa. Je potřeba vzít také na vědomí, že díky této nemoci dochází k častému úmrtí. Proto bychom je neměli brát na lehkou váhu.

Koluje všeobecný mýtus, že poruchy přijmu potravy jsou pouze volbou životního stylu a jídelníčku. Ovšem to není tak úplně pravda. Jedná se totiž o psychický stav, který ovlivňuje naše fyzické zdraví, emocionální rozpoložení, produktivitu a vztahy. Není radno brát toto onemocnění na lehkou váhu, a proto při zjištění, že trpíte vy, nebo někdo ve vašem okolí tímto problém, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Typy poruchy přijmu potravy

Poruchy přijmu potravy je potřeba rozlišovat. Ne všechny jsou stejné a liší v symptomech, zvycích a závažnosti. Nejčastějšími poruchami jsou:

Mentální anorexie

Lidé trpící anorexií mají dojem, že trpí obezitou, i když jejich tělo vykazuje známky podvýživy. Tito lidé jsou posedlí vážením a zapisováním přijatých kalorií. Anorektici mají tendenci jíst velmi málo, nebo pouze vybrané potraviny. Tato duševní nemoc si zatím vyžádala nejvíce úmrtí.

Mentální bulimie

Na rozdíl od anorexie, lidé s bulímií nevykazují tak silné známky podvýživy. Tato nemoc se projevuje silným přejídáním. Pacient poté dostane výčitky a snaží ze sebe jídlo dostat. Dochází tak buď ke zvracením, nadměrnému užívání projímadel, nebo nadměrnému cvičení. Výsledkém bývá silné poškození trávicího traktu, ničení zubů a vyčerpání organismu.

Přejídání

Tato porucha se nejčastěji vyskytuje ve Spojených státech a projevuje se nadměrným příjmem potravin. Lidé jedí více, než jejich organismus vyžaduje. Oproti bulimie však nedochází k čistícímu procesu. Výsledkem je silná nadváha, přetížení organismu a vznik poruch trávicího traktu.

Toto jsou tři nejčastější poruchy. Ovšem existuje řada dalších, které nejsou tak běžné. Patří mezi ně například noční přejídání, kdy pacienti vykazují nechutenství během dne, ovšem přes noc se přejídá a trpí nespavostí.

Jsou náchylnější ženy, nebo muži?

Porucha příjmu potravy se může vyvinout u lidí všech pohlaví. Nicméně studie ukazují, že mnohem vyšší riziko vzniku panuje u žen. U mužů však není tato psychická porucha výjimkou. Podle výzkumu mají ale ženy 2,5 krát vyšší riziko podlehnout některé z těchto chorob. Obecně totiž platí, že ženy zajímající se o svůj jídelníček a životní styl, zároveň toužící po „ideální postavě“ a spokojenosti s vlastní tělesnou hmotností, mají velmi blízko k některé z těchto psychických poruch.

Bohužel k tomu nepřispívá ani silný vliv médií, která „dokonalá“ těla propagují na každé rohu. Nejohroženější jsou dospívající dívky, které se perou s hormonálními změnami a změnami svého těla, zároveň musejí přijímat kritiky a mediální masáž.

Není to jen ženská záležitost

Ačkoliv výzkumy ukazují, že jsou ženy více náchylnější k těmto poruchám, nemusíte to nutně znamenat, že muži jsou vůči nim imunní. Konkrétně přejídání se častěji vyskytuje u mužů, než u žen. Avšak vzhledem k všeobecnému mínění, že porucha přijmu potravy je pouze dámská věc, řeší tento problém s odborníky velmi málo mužů. Jsou tedy ohroženější skupinou.

Pokračování ve 2. části.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button