Léčivá síla barev aneb jaké z nich použít v interiéru
Stává se vám, že se v některých místnostech, i když nejsou moderně a krásně vybaveny, se cítíte lépe než v jiných? Důvodem může být barva, kterou je místnost vymalována. Pokud se chystáte malovat svůj byt či dům, poraďte se o barvách s bytovým designérem nebo si přečtěte pár informací v dnešních článku. Lidé často příliš zbrkle vymalují a až poté zjistí, zda se v místnosti cítí dobře.
Síla barev
Nauka o barvách vychází z Feng shui, které se postupně dostává až k nám. Barvy mohou ovlivňovat vaši náladu, nasazení a uvolňovat vás. Vybírejte je velmi pečlivě. Barvy na vás mají větší vliv než se může zdát. Podle vědeckých výzkumů barvy odpovídají různé vlnové délce, které působí na váš organismus. Barvy vnímají i slepí lidé a využívají se také v komerčních prostředcích, které ovlivňují své budoucí zákazníky. Vzpomeňte si jen na umírněný severský interiér, který působí čistě, vyváženě a uklidňuje, zatímco barevné obchodní domy či různorodě vymalované stěny nás spíše ruší a snaží se zachytit naši pozornost. S barvami to není jednoduché a mohou vám velmi pomoci i uškodit.
Typologie barev
Každá barva je spojena s jiným pocitem a významem. Záleží též na samotném odstínu. Mezi teplé barvy se řadí červená, oranžová a hnědá, spíše chladnější je modrá, zelená a šarlatová, pokud chcete spíše neutrální zdi a barevnější interiér, zvolte bílou, béžovou či světle hnědou.
Jak je to se zelenou?
Zelená barva se nám ihned spojí s přírodou. Také v nás vzbuzuje pocit klidu. Je to barva odpočinku a života. Měla by na vás mít povzbudivý vliv, který osvěžuje ducha i tělo. Pozor však na menší prostory, pro ty není příliš vhodná. Zelená barva pozitivně působí na kardiovaskulární systém, snižuje totiž váš tlak, chrání vás proti vzniku nespavosti a migrénám.
S modrou k odpočinku
Podobně jako zelená je modrá barvou odpočinku, ne toho aktivního, ale uvolňujícího. Modrá by ve vás měla vzbuzovat pocit bezpečí. Neměli byste ji však volit do dětských pokojů a chladnějších místností. Na vás zdravotní stav má také pozitivní vliv. Pomáhá vám snížit srdeční puls.
Červená a energie
Vzpomeňte si na červeně vymalované místnosti, červenou rtěnku či červený toreádorský plášť. Co ve vás vzbuzují? Červená může připomínat barvu agrese, ale je spíše barvou energie, barvou života a radosti. Vzbuzuje pocity tepla a je vtíravá, to znamená, že strhává vaši pozornost. Neměli byste ji používat v místnostech, kde se chcete soustředit či relaxovat, je to barva osvěžení. Na váš organismus působí jako nálož energie, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dýchání. Může působit také negativně a způsobovat bolest hlavy.
Žlutá a oranžová
Oranžová barva na vás nemá již tolik pronikavý vliv jako červená. Má pozitivní vliv na zvládání těžkých úkolů, navíc působí pozitivně na činnost srdce, posiluje také plíce a slinivku břišní. Červená a oranžová barva podporují chuť k jídlu. Pozor na to! Žlutá je skvělou volbou při projasnění. Zlepšuje náladu a povzbuzuje vaši mysl. Není však vhodná do ložnice. Její vliv je pozitivní, především na nervový systém.
S vyrovnanou bílou
Dříve byla bílá barva poměrně odmítána a trendem bylo vymalování všech zdí. Nyní se jednoduchost interiéru vrací a bílá s ním. Bílá je světlem, působí čistě a nově. Pokud s ní sladíte interiér a různé dekorace na zdech, může být skvělou volbou. Pokud si necháte v pokoji jen bílé zdi, je vhodnější ji zkombinovat s jinou barvou či tapetou.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos