Má kafe negativní účinky na lidské zdraví? Zde naleznete 3 nejznámější mýty o kofeinu
Již několik let koluje po světě otázka, zda kofein jako takový škodí lidskému zdraví. Je ovšem pravda, že káva dokáže v těle vyvolat negativní účinky?
Není to tak! Takže celá léta označování kofeinu za škodlivý nebylo správné, ať už pijete jednu kávu týdně nebo několik denně. Na toto téma i vystoupila známá lékařka a asistentka na univerzitní škole Jennifer Caudle, která říká: „Přinejmenším jednou z pěti případů různých fyzických i psychických problémů jsem spojovala příznaky s kofeinem. Jako například, když přišel do ordinace mladý podnikatel, který byl velice nervózní a celkově neklidný, jedna z prvních otázek byla, zda měl ráno kávu. Je to logické, protože po požití kofeinu má člověk vyšší tepovou frekvenci než normálně. Nepovažovali jsme to za špatnou diagnostiku, protože jsme tak byli učeni.“ Lékařka přiznává, že v tomto ohledu je nutno udělat dalších několik průzkumů, a že kofein nemusí být tak špatný, jak jsme si mysleli.
Teď už se ale přesuneme ke třem nejznámějším mýtům o kofeinu.
1.Kofein není dobrý pro srdce
Američtí vědci pomocí výzkumů dokázali, že kofein nemá nic společného s extrémně vysokou srdeční činností. Výzkum probíhal také tak, že se zeptali 1400 dospělých o jejich užívání kofeinu, ať už prostřednictvím kávy, čaje nebo čokolády.
Po zjištěných informacích o jejich konzumaci kofeinu sledovali jejich srdeční frekvenci celý jeden rok. Srdeční frekvenci sledovali prostředním ambulantního monitorování elektrokardiografie, a to v úseku jednoho celého dne po požití kofeinu.
Tento výzkum poukázal na možné změny v „reklamě“ kofeinu, protože pokud bude tento mýt dál rozšiřován, může klesnout poptávka nejen po kávě, ale také čaji, čokoládě a dalších kofeinem obsažených výrobcích.
2. Kofein dehydratuje
Jedná se částečně o další mýt, protože menší konzumace kofeinu nemá následky dehydratace. Právě naopak, při mírném konzumování kofeinu kofein tělu poskytuje vcelku stejné hydratační účinky jako obyčejná voda. Toto tvrzení bylo potvrzeno při výzkumech z roku 2014, která byla publikována v PLOS One.
Výzkum probíhal tak, že vědci poprosili 100 žen a mužů, aby denně vypili buď 4 šálky kávy, nebo 4 sklenice vody, a to vše během tří dnů. Výsledky byly zaznamenány a ukázalo se, že se hydratace těla lidé, kteří pili jen kávu, moc nelišila od osob, kteří popíjeli po dobu tří dnů jen vodu.
Jen to s kofeinem nepřehnat!
3. Kofein má negativní účinky pro těhotné ženy a jejich nenarozené kvítko
Mýtem bylo, že ženy, které během těhotenství požívají kofein, škodí svým nenarozeným dětem. Údajně měl kofein ovlivnit nejen váhu dítěte, ale také samotnou inteligenci, která je v dnešní době dosti k užitku.
O tento mýt se postarali v minulosti američtí vědci, kteří ve své první fázi studie podávali více než 2000 nastávajícím maminkách kofein. Po narození dětí, v úseku od 4 do 7 let dítěte, zkoumali jejich IQ a přišli s výsledkem, že kofein rozhodně není na IQ nenarozeného dítěte škodlivý.
Druhou fází bylo zjištění, že kofein neovlivňuje riziko obezity u dítěte.
Zde jste se mohli dočíst 3 nejznámějších mýtů o kofeinu, které jsou ještě v dnešní době na denním pořádku. A teď už s chutí do čokolády, kávy popřípadě čaje!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos