Máte problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné? Vyzkoušejte vitamíny a bylinné přípravky
Tento stav pleti obvykle začíná pubertou, kdy dochází k velkým hormonálním změnám. Díky tomu mazové žlázy vylučují více mazu, než je nutné. Pleť je více náchylná k přemnožení obvykle neškodných bakterií, které na kůži přežívají. Ty pak způsobují podráždění a zánět.
Existují ale také další faktory, které příznaky aknozní pleti prokazatelně zhoršují – strava bohatá na určité sacharidy, nadměrná konzumace mléka a mléčných výrobků, kouření či těžké kosmetické přípravky, které ucpávají póry
Některá pravidla, která mohou pomoci zmírnit projevy
- Pro mytí používejte vlažnou vodu (nikoli horkou či studenou).
- Pokud chcete používat kosmetické přípravky, volte raději lehčí formy.
- V žádném případě pupínky nevymačkávejte, zhoršíte tím stav pokožky.
- Do stravy zařaďte dostatek vitamínů a minerálů.
- Naše tělo je jako zrcadlo, odráží stav celého organismu, pečujte o něj i zevnitř, zlepší se stav i vaší pokožky.
Některé základní vitamíny a minerály důležité pro zdraví naší pokožky
Vitamin C – důležitý pro udržení silné imunity a pro boj s bakteriemi. Nejvíce je obsahuje rakytník, šípek, černý rybíz, petrželová nať, medvědí česnek, jahody, citrony, křen nebo červená paprika.
Vitamíny skupiny B – známé pro svůj příznivý vliv na pleť. Poměrně dosti je ho v kvasnicích, sýrech, celozrnných obilovinách, luštěninách, listové zelenině, vejcích či pivovarských kvasnicích.
Vitamín E – antioxidant, čistící naše tělo, u žen pomáhá udržet správnou hladinu hormonů. Do jídelníčku zařaďte především tuky a živočišné produkty, mléko, bílé a červené maso, sojové boby, luštěniny a listovou zeleninu. Bohatým zdrojem je například špenát nebo kadeřávek, obilné klíčky, skořápkové plody či švestky.
Beta-karoten a vitamín A – zlepšují obranyschopnost kůže, zmírňují projevy akné. Najdeme jej v rybách a rybím tuku, mléčných výrobcích, vaječném žloutku, zelenině (mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, kopr) a ovoci (meruňky, švestky, ananas, broskve).
Selen, draslík a zinek – přispívají k udržování zdravé struktury kůže.
Bylinky vhodné k čištění organismu
Čištění krve a detoxikace (zbavení těla škodlivých látek) je podstatnou součástí prevence, ale i léčby akné. Mohly by nám k tomu pomoci některé bylinky.
Kopřiva – nejúčinnější bylinka pro čištění organismu (užívání ve formě čaje).
Řebříček – má dezinfekční účinky, reguluje tvorbu mazu a mírně stahuje póry. Řebříčkovým nálevem omývejte pleť ráno a večer.
Pampeliška – listy dejte buď do napařovací lázně, nebo přímo na pleť. Čistou gázu nebo plátno namočte do horkého odvaru a přiložte na obličej.
Aloe vera – pomáhá čistit játra, ledviny a střeva (orgány, jejichž správná funkce je přímo spojená se zdravím naší kůže).
Zdraví na našem talíři
Strava může mít také vliv na průběh a projevy akné. Zhoršení akné po požití určité potraviny je vlastně alergickou reakcí na některou ze složek potravy, tělo si s ní neumí poradit a reaguje na ni jako na toxickou látku, u každého to mohou být jiné potraviny, proto je důležité to vysledovat, potom potraviny zcela vyřadit nebo jejich konzumaci omezit.
- Vhodné je do stravy zařadit dostatek syrového ovoce a zeleniny, které našemu tělu dodají vitamíny, minerály a vlákninu.
- Omezit bychom měli kořeněná jídla obsahující velké množství soli, chilli a pepře, nahradit je můžeme bylinkovým kořením (majoránka, oregano, bazalka, šalvěj, tymián, česnek a kmín).
- Pomoci může také snížení konzumace uzenin, jsou totiž plné kořenících a konzervačních prostředků, které zatěžují náš organismus a tělu trvá dlouhou dobu než, je vyplaví ven.
- Také správný pitný režim napomáhá z těla odplavovat škodliviny, nejvhodnější jsou minerální vody, přírodní ovocné džusy a bylinkové čaje.
Léčba akné je běh na dlouhou trať. Vyžaduje trpělivost a spousty odříkání. Avšak mnohým se to skutečně vyplatí.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos