KrásaZdraví

Proč si dát každý den olej ze semen černého kmínu

Mnoho doktorů, zejména ti zabývající se přírodní léčbou a alternativními praktikami, nachází úspěch v kombinování konvenčních léčebních metod s přírodními, na podporu zdraví těla. Jedno z časem prověřených léčiv je olej z černého kmínu, také známého jako semena čerňuchy seté, latinsky Nigella sativa.

Vezmeme-li v potaz, že existují doslova stovky vědecky ověřených článků o přínosech oleje z černého kmínu, odhalující, že existuje jen málo zdravotních obtíží, s kterými si tento olej nedokáže poradit, a že nemá v podstatě žádné vedlejší účinky, je naprosto překvapivé, že tolik lidí o něm v životě neslyšelo

Jak již bylo výše zmíněno, tento olej pochází z rostliny nigella sativa, která pochází z Asie. Tato rostlina má malá, černá, srpková semínka a patří technicky mezi pryskyřníkovité. Záznamy o užití černého kmínu sahají až do věků starého Egypta, kde ho Kleopatra užívala pro dosažení své překrásné pokožky a lesklých a zářivých vlasů.  Tento olej byl dokonce nalezen v egyptské hrobce faraona Tutanchamona, datující se zpět až o 3 300 let. Hippokrates jím údajně navíc léčil zažívací obtíže.

Olej z černého kmínu byl prokázán, že nabízí nesčetně léčivých vlastností, mezi které patří:

 • Antibakteriální
 • Analgetické
 • Protiplísňové
 • Protizánětlivé
 • Antioxidační
 • Antispasmodické (uvolňuje svalstvo trávicího traktu)
 • Anti virální
 • Antihypertenzivní (snížení patologicky zvýšeného tlaku krve)
 • Hypotenzní
 • Inzulínová senzibilizace

Mezi jeho aktivní složky patří krystalický nigellon a thymochinon, které jsou zodpovědné za silné léčivé účinky tohoto oleje, spolu s kyselinou myristovou, kyselinou palmitovou, kyselinou stearovou, kyselinou palmitolejovou, kyselinou olejovou, kyselinou linolovou, kyselinou arachidonovou, proteiny a vitamíny B1, B2, B3, vápníke, kyselinou listovou, železem, mědí, zinkem a fosforem.

Mnoho zdravotních expertů tvrdí, že olej se semen čerňuchy pravý všelék, schopný vyléčit vše od alergií po hypertenzi (vysoký tlak). Vy však určitě hledáte specifické důvody, proč si dát jednu lžičku toho oleje každý den. A zde je několik důvodů, proč byste tak měli učinit:

 1. Zlepšení trávení

Jak již bylo zmíněno, traduje se, že Hippokrates sám užíval olej ze semen černého kmínu na léčbu trávicích obtíží. Tato semena se považují za lék proti nadýmání, což v podstatě znamená, že podporují trávení a mohou pomoci snížit nadýmání, plynatost a žaludeční křeče. Pokud trpíte syndromem dráždivého střeva, tento olej pro vás může být velmi přínosný, protože je dokázán, že má antispasmodické účinky na hladkou svalovinu střev. Může přinést úlevu i od jiných obtíží způsobujících bolestivé křeče ve střevech.

 1. Delší silnější vlasy – a prevence vypadávání vlasů

Existuje důvod, proč Kleopatra používala olej ze semen černého kmínu pro dosažení svých úžasných, dlouhých kadeří. Tento olej je známý tím, že nejen posílí

vlasy, ale stimuluje jejich růst a zároveň brání jejich vypadávání. Ještě není zcela jasné, jak to funguje, předpokládá se však, že to má, co dočinění s antimikrobiálními složkami a silnými antioxidanty, které jsou známé tím, že posilují vlasová vlákna. Tento olej je také protizánětlivý, díky čemuž je excelentní na zklidnění obtíží spojených s pokožkou hlavy jako je šupinatost. Taktéž pomáhá zabít plísňové a virální infekce, pokud tedy bojujete s hlavou plnou vší, můžete také užít černý kmín na tuto obtíž.

Pokud trpíte vypadáváním vlasů nebo plešatostí, můžete aplikovat olej ze semen černého kmínu přímo na místa bez vlasů, nechat působit po dobu 30 minut a poté opláchnout. Další možnost je zkombinovat v poměru 1:1 olivový olej s olejem z černého kmínu a vmasírovat tuto směs přímo na holá místa.

 1. Podpora imunitního systému

Protože olej z černého kmínu obsahuje silné antioxidanty, stejně jaké přínosné vitamíny B a kyseliny, pomáhá podporovat imunitní systém. Je zejména přínosný pro lidi trpící autoimunitní chorobou. Na rozdíl od populárních bylin achinacee a černého bezu, černý kmín funguje jinak, protože vyrovnává imunitní systém. Zvyšuje imunitní funkci bez vyvolání imunitní reakce proti zdravé tkáni těla.

 1. Úleva od alergií a astmatu

Nespočet studií ukázalo, že olej z černého kmínu nabízí proti-astmatické účinky – a, záleží na příčině astmatu, může být občas účinnější než tradiční konvenční léčba. Stejné vlastnosti ho činí účinným i na úlevu od alergií.

 1. Krásnější pleť

Kleopatra byla také známá svou krásnou pletí – a olej ze semen černého kmínu byl též jejím tajemstvím, jak jí dosáhnout. Tento olej podporuje a potlačuje produkci melaninu, díky čemuž prospívá pleti, a dokonce pomáhá s léčbou jizev, a předchází formaci nových jizev. Některé studie ukázaly, že může být nesmírně účinným lékem právě na léčbu jizev.

List účinků tohoto zázračného oleje je ještě mnohem delší. Mezi některé další účinky patří léčba cukrovky prvního a druhého typu, prevence rakoviny, hubnutí, a boj s nebezpečnými infekcemi jako je MRSA.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button