JídloZdraví

Mateří kašička pro zdravý organismus

Mnoho lidí nikdy ani neslyšelo o mateří kašičce, natož aby jí vyzkoušeli. Pokud jste jedním z nich, je rozhodně na čase, abyste se dozvěděli něco o této zázračné substanci. Tato výživná kašička je směs vyrobená včelami pracovnicemi, které touto kašičkou pak krmí larvy během prvních dní jejich života, aby zajistili správný  vývoj. Larvy, které tuto kašičku jedí delší dobu než ostatní, vyrostou, aby se z nich staly královny, a včelí královna konzumuje výhradně mateří kašičku celý svůj život.

Tato vysoce výživná směs nabízí mnohé přínosy i lidem. Vědci po celém světě studují více do hloubky tuto magickou směs, která má takové rozsáhlé účinky, že jí chtějí zcela porozumět.

Mateří kašička se různí od bílé po světle žlutou barvu. Má hustou a jemnou strukturu a je lehce ostrá se sladko-kyselou příchutí. Přestože jste si možná mysleli, že bude chutnat podobně jako med, tak tomu však vůbec není. Tato chuť je velice jedinečná a čím je kyselejší nebo trpčí, tím čerstvější a výživnější je. Může být smíchána s jogurtem, přidána do smoothies, nebo zkonzumována mnoha jinými způsoby. Pozor však, ať jí nepřidáte do horkých jídel či nápojů, protože tím ztratíte její silnou výživovou hodnotu.

A proč byste jí tedy vůbec měli vyzkoušet? Zde je několik důvodů, proč byste se o ní rozhodně měli začít zajímat.

  1. Předchází předčasnému stárnutí

Mateří kašička je velice bohatá na vysoké hladiny antioxidantů. Tyto antioxidanty pomáhají předcházet předčasnému stárnutí, které je způsobeno působením škodlivých volných radikálů v těle. Samozřejmě, že všichni stárneme během našeho života, přesto však se může stárnutí mnohonásobně urychlit, pokud jsou tělesné buňky poškozené. To je způsobené mnoha faktory, od slunečních paprsků a znečišťujících látek v životním prostředí, až po nezdravá jídla, které konzumujeme.

Antioxidanty pomáhají opravit, a občas zcela zvrátit toto poškození, a také chrání proti budoucí škodě. Tyto antioxidační složky v mateří kašičce můžou též hrát důležitou úlohu v prevenci a léčbě neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba.

  1. Přínosná probiotika

Je vědecky dokázáno, že mateří kašička obsahuje přínosná probiotika. Probiotika jsou užívaná na posílení imunitního systému a posílení léčby problémů spojených s trávicím traktem. Probiotika jsou bakterie, které olemují trávicí trakt a posilují tak tělesnou schopnost absorpce živin a boje s infekcemi. Jedinečné složení mateří kašičky také napovídá, že by mohlo posílit růst, aktivitu a životaschopnost bifidobakterií v mléčných produktech.

  1. Snižuje symptomy menopauzy a postmenopauzy

Předběžné studie prokázaly, že mateří kašička je efektivní na tišení znaků a symptomů menopauzy a postmenopauzy, včetně návalů horka. Byla též využívána pro svou schopnost zvýšit celkové sexuální stimulační účinky.

  1. Zvyšuje plodnost u mužů

Podle studie publikované roku 2014, konzumace mateří kašičky může zvýšit plodnost u mužů po analýze počtu spermií, pohyblivosti spermií, životaschopnosti a zralosti.

  1. Léčba osteoporózy

V roce 2012 byla provedena turecká studie fakulty ortopedie a traumatologie, která zjišťovala, zda by mateří kašička a včelí pyl mohli snížit ztrátu kostní hmoty způsobené osteoporózou. Byla změřena minerální hustota kostí, a v procesu byl odebrán vzorek tkáně a krve. To pomohlo stanovit hladiny vápníku a fosfátu v kostní hmotě pomocí zobrazování pomocí skenovacího elektronového mikroskopu.

Výzkumníci zjistili významné rozdíly v pozitivním zdraví kostí v bederní páteři a proximálním stehenním kloubu u těch, kteří užívali mateří kašičku a včelí pyl. Navíc byly zvýšeny hladiny kostní tkáně, vápníku a fosfátů, což naznačovalo, že jak mateří kašička, tak včelí pyl mohou snížit kostní ztráty v důsledku tohoto běžného a často ničivého zdravotního stavu.

  1. Krásnější pleť

Při stárnutí jedince začne být proces obnovy kožních buněk méně účinný. Oprava tkání a regenerace buněk mají tendenci se zpomalit, a zároveň se sníží množství přírodní vlhkosti v pokožce. Bez takového množství kolagenu, pleť ztrácí pružnost a stává se tenčí. Proto přichází na řadu mateří kašička, která zvýší hladiny proteinu jménem prokolagen typu jedna, čímž zvýší produkci kolagenu a pomůže kůži v ochraně proti stárnoucím efektům.

  1. Snižuje cholesterol

Konzumace mateří kašičky na denní bázi byla prokázána, že snižuje celkový cholesterol o 14 % a lipidy o 10 % u lidí trpících aterosklerózou. Studie napovídá, že užitím šest gramů mateří kašičky denně po dobu čtyř týdnů, se výrazně sníží „špatný“ LDL cholesterol, stejně jako celkový cholesterol.

  1. Zmírnění symptomů premenstruačního syndromu

Přestože si vědci nejsou přesně jistí, proč mateří kašička funguje na zmínění symptomů premenstruačního syndromu, věří, že tato látka ovlivňuje tělesnou aktivitu estrogenu. Během různých studií, účastnice beroucí mateří kašičku zažívaly méně vážně symptomy, než účastnice, které braly placebo.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button