PrevenceZdraví

Potřebujete dobít baterky? Nejen káva pomůže.

Pokud jste unaveni, nespoléhejte jen na kávu či energetické nápoje. Příčinou únavy může být i nedostatek živin a vitamínů. Které potraviny nám pomohou, když nám síly docházejí?

Avokádo

nízký obsah vody a naopak vysoký podíl tuků, které dodají našemu tělu energii na dlouhou dobu. Vysoký obsah vlákniny zajistí pocit sytosti. Lecitin pomáhá podporovat nervové procesy, soustředěnost a paměť. Plody kupujte měkké, s neporušenou slupkou.

Banány

Mají velké množství přírodního cukru, jež se rychleji uvolňuje do krevního oběhu. Pomáhají svalům a nervům. Obsahují draslík, který se spotřebovává při výdeji energie, takže jsou vhodným potravinovým doplňkem při fyzické i duševní námaze. Nemají žádný cholesterol a tělu poskytnou celou řadu vitamínů.

Brokolice

Má dobré detoxikační účinky a výrazně snižuje chuť na sladké. Je významným zdrojem hořčíku (podporuje činnost srdce a svalů) a koenzymu Q 10 (důležitý při výrobě energie v buňkách). Připravujte ji v páře a po krátkou dobu.

Citrony

Díky vysokému obsahu vitamínu C podporují obranyschopnost a posilují imunitu. Pokud chcete nastartovat metabolismus, dejte si po ránu nalačno šťávu z citronu, tu přidávejte do jídla i během celého dne – pomáhá maximálně vstřebávat živiny.

Při redukci váhy je dobrý koktejl:

  • 1/2 citronu
  • 1 lžíce javorového sirupu
  • špetka kajenského pepře
  • 1 dl vlažné vody

Semínka Goji

Jsou jedním z nejvíce výživných bobulových plodů. Obsahují velké množství bílkovin, aminokyseliny, vitamíny (B1, B2, B6, E a C) a antioxidanty. Pozitivně ovlivňují zrak a imunitní systém. Použít je můžete do jogurtu, zeleninových nebo ovocných salátů či při přípravě smoothie.

 

Mandle

Obsahují hořčík – pomáhá v boji proti celkové únavě, proti úzkostem a stresu, zdraví prospěšné tuky, vlákninu, vápník či vitamíny řady B. Do jídelníčku bychom je měli zařadit každý den, ovšem v nesolené a nepražené formě.

Ovesné vločky

Obsahují velké množství sacharidů a díky tomu dodají tělu řádnou dávku energie. Pomáhají tělu udržovat vyrovnanou hladinu cukru a chrání před náhlým pocitem hladu. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují činnost trávicího systému.

Zelený čaj

Díky svému obsahu kofeinu a antioxidantům rychle povzbudí naše tělo. Kromě toho podporuje imunitní systém a pomáhá při hubnutí – zrychluje metabolismus. Pokud má pomáhat, musíme ho pít neslazený nebo s trochou medu. Při přípravě pamatujte na to, že jej zaléváme vodou do 80ºC, jinak se do něj vyloučí i třísloviny a čaj má pak nahořklou chuť.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button